Omnitron Electronics
Miconverter 10/100/1000 Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Rj45 St Multimode 550m - 1 X 10/100/1000base-t; 1 X 1000base-sx; Us Ac Powered; Lifetime Warranty (1220-0-1)
- SKU:
- 19226055
- MPN:
- 1220-0-1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The miConverter GX/T is a miniature 10/100/1000BASE-T UTP copper to 1000BASE-X fiber media converter that supports jumbo frames up to 10,240 bytes. The miConverter GX/T provides cost-effective fiber connectivity from Ethernet switches to diagnostic equipment, desktop and laptop computers.
The GX/T also supports multimode, single-mode fiber; and single mode single-fiber models are available.
The GX/T features SC and ST fixed fiber connectors, or Small Form Pluggable (SFP) transceivers.
- Supports 1000BASE-T, 1000BASE-X and the IEEE 802.3 specification
- Plug-and-Play capability
- USB power via optional Power Adapter Cable
- Supports Full/Half-Duplex fiber optic auto-negotiation
- Multimode and single-mode fiber options
- LED indicators for UTP and fiber status
- Domestic, Universal and Country/Region specific power supply options
- Wall-mount with optional mounting brackets or an 18-Module Powered Chassis
- Small and lightweight, only 5 ounces (without power supply)
- Cost-effective
- Commercial (0 to 50C), wide (-40 to 60C), extended (-40 to 75 C) and industrial (-40 to 85C) temperature ranges
- Lifetime Warranty and free 24/7 Technical Support
Package Contents:
- miConverter GX/T SC Multimode 550m US AC Powered
- US Power Supply - 120Volt / 60Hz
- Strip
- User Manual
Features
Package Contents:
Yes
United States
- miConverter GX/T SC Multimode 550m US AC Powered
- US Power Supply - 120Volt / 60Hz
- Velcro Strip
- User Manual
Certifications & Standards:
- EIA/TIA 568A/B
- UL
- CE
- FCC Class A
- IEEE 802.3 10BASE-T
- IEEE 802.3u 100BASE-TX
- IEEE 802.3z 1000BASE-X
- IEEE 802.3ab 1000BASE-T
Additional Information:
Input Voltage:
- 5-12VDC via 2.5mm barrel (0.5A @ 5VDC)
- 100-120VAC/60Hz (0.02A @ 120VAC)
Environmentally Friendly:
Yes
Country of Origin:
United States
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 5 oz |
| Height | 0.8" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 4.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| ST Port Type | Duplex |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Ports | 2 |
| USB | No |
| DVI | No |
| Digital Audio | No |
| Digital Audio/Video | No |
| Management Port | No |
| Parallel Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of ST Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Omnitron Systems |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.omnitron-systems.com |
| Marketing Information | The miConverter GX/T is a miniature 10/100/1000BASE-T UTP copper to 1000BASE-X fiber media converter that supports jumbo frames up to 10,240 bytes. The miConverter GX/T provides cost-effective fiber connectivity from Ethernet switches to diagnostic equipment, desktop and laptop computers. The GX/T also supports multimode, single-mode fiber; and single mode single-fiber models are available. The GX/T features SC and ST fixed fiber connectors, or Small Form Pluggable (SFP) transceivers. Supports 1000BASE-T, 1000BASE-X and the IEEE 802.3 specification Plug-and-Play capability USB power via optional Power Adapter Cable Supports Full/Half-Duplex fiber optic auto-negotiation Multimode and single-mode fiber options LED indicators for UTP and fiber status Domestic, Universal and Country/Region specific power supply options Wall-mount with optional mounting brackets or an 18-Module Powered Chassis Small and lightweight, only 5 ounces (without power supply) Cost-effective Commercial (0 to 50?C), wide (-40? to 60?C), extended (-40? to 75? C) and industrial (-40? to 85?C) temperature ranges Lifetime Warranty and free 24/7 Technical Support |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Product Name | miConverter GX/T ST Multimode 550m US AC Powered |
| Manufacturer | Omnitron Systems |
| Manufacturer Part Number | 1220-0-1 |
| Product Model | 1220-0-x |
| Product Series | GX/T |
| Product Line | miConverter |
| Media & Performance | |
| Maximum Distance Supported | 0.55 km |
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 850 nm |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology |
|
| Network Technology |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Miconverter 10/100/1000 Gigabit Ethernet Fiber Media Converter Rj45 St Multimode 550m - 1 X 10/100/1000base-t; 1 X 1000base-sx; Us Ac Powered; Lifetime Warranty (1220-0-1)