Micron
Micron 2500 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe (mtfdkbk1t0qgn-1bn1aabyyr)
- SKU:
- 21091498
- MPN:
- mtfdkbk1t0qgn-1bn1aabyyr
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/10/2025 10:34:39 AM PST
- Stock Update:
- 12/10/2025 10:34:39 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Technical Information Storage Capacity: 1 TB Interfaces/Ports Drive Interface: PCI Express NVMe Physical Characteristics Drive Type: Internal Form Factor: M.2 2280 Height: 3.1" Width: 0.9" Length: 3.1" Miscellaneous Device Supported: Storage System, Computer, Desktop PC Environmental Compliance: Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH), China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS), Restriction of Hazardous Substances (RoHS), Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)MICRON 2500 1TB NVME M.2 (22X30MM) NON-SED CLIENT SSD SINGLE PACK
Features
Device Supported:
Storage System
Computer
Desktop PC
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Length | 3.1" |
| Drive Type | Internal |
| Height | 3.1" |
| Width | 0.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Micron |
| Manufacturer Website Address | http://www.micron.com |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | 2500 Solid State Drive |
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | MTFDKBA1T0QGN-1BN1AABYYR |
| Product Series | 2500 |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Micron 2500 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe (mtfdkbk1t0qgn-1bn1aabyyr)