Micron
Crucial E100 2 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 4.0 x4] (ct2000e100ssd8)
- SKU:
- 21279366
- MPN:
- ct2000e100ssd8
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:50:54 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 4 or above | and pay only $289.59 each 289.59 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 04:50:54 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Whether youre upgrading from SATA or an HDD, its time to level up your performance and digital space with the Crucial E100 Gen4 SSD. The E100 reaches read speeds up to 5,000MB/s while letting you store all your favorite photos, files, videos and more.?Typical I/O performance numbers as measured using CrystalDiskMark with command queue full and write cache enabled. Fresh out-of-box (FOB) state is assumed. For performance measurement purposes, the SSD may be restored to FOB state using the secure erase command. System variations will affect measured results. Some of the storage capacity is used for formatting and other purposes and is not available for data storage. 1GB equals 1 billion bytes. 2TB capacity not available until spring, 2025. Warranty valid for 3 years from the original date of purchase or before writing the maximum total bytes written (TBW) as published in the product datasheet and as measured in the products SMART data, whichever comes first.
Features
Device Supported:
Desktop PC
Notebook
Motherboard
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Length | 3.1" |
| Drive Type | Internal |
| Width | 0.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Crucial |
| Manufacturer Website Address | http://www.micron.com |
| Marketing Information | Crucial E100 2TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD Engineered by Micron® with the latest Gen4 NVMe technology, the Crucial E100 comes in generous capacities and offers flexible backward compatibility for most Gen3 systems. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | E100 2TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | CT2000E100SSD8 |
| Product Series | E100 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Drive Performance | |
| Maximum Sequential Read | 4.88 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 4.39 GB/s |
| Endurance (TBW) | 100 TB |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 2 TB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Crucial E100 2 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 4.0 x4] (ct2000e100ssd8)
$297.73