Micron
Micron 32GB DDR5 SDRAM Memory Module MTC20F2085S1RC56BD1R
- SKU:
- 20612214
- MPN:
- mtc20f2085s1rc56bd1r
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/19/2025 11:23:07 AM PST
- Stock Update:
- 11/19/2025 11:23:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Micron MTC20F2085S1RC56BD1R Ddr5 Rdimm 32gb 2rx8 5600 Cl46 [16gbit] [single Pack]- Memory Size: 32 GB
- Memory Technology: DDR5 SDRAM
- Memory Voltage: 1.10 V
- Number of Modules: 1 x 32GB
- Memory Speed: 5600 MHz
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 752 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 7.8" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 3.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Micron |
| Manufacturer Website Address | http://www.micron.com |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 32GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | MTC20F2085S1RC56BD1R |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Memory Size | 32 GB |
| CAS Latency | CL46 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Micron 32GB DDR5 SDRAM Memory Module MTC20F2085S1RC56BD1R