Micron
Micron RAM Module MTC20F2085S1RC56BR
- SKU:
- 20601582
- MPN:
- mtc20f2085s1rc56br
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/03/2026 10:49:08 AM PST
- Stock Update:
- 02/03/2026 10:49:08 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Micron - DDR5 - Module - 32 GB - DIMM 288-PIN - 5600 MHz / PC5-44800 - CL46-1.1 V - Registered - ECC- Micron - DDR5 - module - 32 GB - DIMM 288-PIN - 5600 MHz / PC5-44800 - CL46 - 1.1 V - registered - ECC
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIMM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Micron |
| Manufacturer Website Address | http://www.micron.com |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | RAM Module |
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | MTC20F2085S1RC56BR |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Size | 32 GB |
| CAS Latency | CL46 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Upgrade Type | Generic |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Micron RAM Module MTC20F2085S1RC56BR