Micron
Micron MTC20F2085S1RC64BR Ddr5 Rdimm 32gb 2rx8 6400 Cl52 [16gbit] [single Pack]
- SKU:
- 21318579
- MPN:
- mtc20f2085s1rc64br
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:38:50 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:38:50 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
DDR5 Module - 32 GB - DIMM 288-pin - 6400 MHz / PC5-51200 - Registered Crucial- Compatible Devices: Server, Desktop
- Form Factor: DIMM
- Brand: Crucial
- UPC: 649528939128
- Manufacturer: Crucial
- Global Trade Identification Number: 00649528939128
DDR5, Module, 32 GB, DIMM 288-pin, 6400 MHz / PC5-51200, CL52, 1.1 V, Registered ECC, Green Introducing DDR5 memory brings a significant increase in performance for any server or workstation that uses this technology. The clock speed starts with 50% increase compared to the previous generation of DDR4 memory and already shows additional increments of up to 6400MT/s. The basic architecture has also been reinforced to give additional increments to the overall system performance. Of course, each application will respond differently to these changes, but for any application that uses high CPU core counters and already limiting bandwidth over memory on DDR4, improving performance should be surprising. If you believe the CPU of your server or workstation is a brain, then the system memory will be considered as the life of the system. How much memory in the system will determine the overall performance. Generally speaking, the more memory on the system, the higher you can expect overall performance. System storage installations or upgrades are extremely easy with the motherboard slot. No special skills or tools are required to complete the task. Servers that support virtualization applications are strongly dependent on the amount of storage installed. Multiple virtualized servers can coexist on the same physical server, providing the total amount of installed memory can meet the needs of each individual virtualized server. When a server or workstation launches an application that exceeds the server memory, it is forced to move some of the applications to an online storage system such as SSD. When the application needs to replace parts of yourself and enter other parts with SSD, the delay may increase significantly. Making sure the system has enough storage to maintain the entire database or application, you can significantly reduce the total latency of the app, even by multiple rows. Micron server and desktop DRAM modules go through a broad component and module level test line before being sent to partners and customers. Enterprise and cloud customers can be sure that modules leave the factory only after meeting the exact JEDEC specifications set for enterprise-grade systems.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 200 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Weight (Approximate) | 0.71 oz |
| Length | 5.2" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Micron |
| Manufacturer Website Address | http://www.micron.com |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | RAM Module |
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | MTC20F2085S1RC64BR |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Size | 32 GB |
| CAS Latency | CL52 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
Warranty Information