Midea
Midea 8.0 Cu. Ft. Front Load Gas Dryer (mlg45n1aww)
- SKU:
- 18421429
- MPN:
- mlg45n1aww
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $368.42 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 09/20/2023 08:41:58 AM PST
- Stock Update:
- 09/20/2023 08:41:58 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
8.0 Cu. Ft. Front Load Gas Dryer- Brand Name: ?Midea
- Model Info: ?MLG45N1AWW
- Item model number: ?MLG45N1AWW
- Capacity: ?8 Cubic Feet
- Color: ?White
- Material Type: ?Aluminized Alloy Steel
The Midea 8.0 Cu. Ft. Dryer has 10 cycles, 5 temperature settings and a convenient auto-dry feature. The reversible door can be adjusted to open from the left or right for maximum placement versatility. 8.0 cu ft Extra Large Capacity Dry more in a single load, including king-size comforters, towels, and linens. Sensor Dry Technology Automatically senses when clothes are dry and stops cycles to save time and money. 8 Pre-set Dry Cycles Offers numerous drying cycles designed to handle all fabrics and load types. 8.0 Cu Ft Capacity 10 No. of Cycles White Color Gas Heater Type Yes Sensor Dry Yes Wrinkle Care General Features Model Number MLG45N1AWW UPC 810004818880 Capacity 8.0 Cu Ft Color White Number of Cycles 10 (Sensor Dry: Normal, Delicates, Casual, Heavy Duty, Bulky) (Manual Dry: Quick Dry, Time Dry, Air Fluff) Sensor Dry My Cycle Option Manual Time Adjust Wrinkle Care Child Lock Dryness Level Selections 4 (Very Dry, More Dry, Normal, Less Dry) Temperature Selections 4 (High, Medium, Low, No Heat) Lint Filters Lint Filter Indicator Light Reversible Door 3-way Venting Exhaust Vent Location Rear, Bottom, Left End of Cycle Signal Model Number MLG45N1AWW UPC 810004818880 Capacity 8.0 Cu Ft Color White Number of Cycles 10 (Sensor Dry: Normal, Delicates, Casual, Heavy Duty, Bulky) (Manual Dry: Quick Dry, Time Dry, Air Fluff) Sensor Dry My Cycle Option Manual Time Adjust Wrinkle Care Child Lock Dryness Level Selections 4 (Very Dry, More Dry, Normal, Less Dry) Temperature Selections 4 (High, Medium, Low, No Heat) Lint Filters Lint Filter Indicator Light Reversible Door 3-way Venting Exhaust Vent Location Rear, Bottom, Left End of Cycle Signal Electrical Voltage 120 V Amperage 15 A UL Rated Power Cord Included Voltage 120 V Amperage 15 A UL Rated Power Cord Included Physical Tub Drum Material Aluminized Alloy Steel Drum Rear Stainless Steel Control Panel Dial, Membrane Dimensions (WxDxH) 27 in x 30.1 in x 43 in Tub Drum Material Aluminized Alloy Steel Drum Rear Stainless Steel Control Panel Dial, Membrane Dimensions (WxDxH) 27 in x 30.1 in x 43 in Warranty Parts and Labor 1 Year Parts and Labor 1 Year
Package Contents:
- 8.0 Cu. Ft. Front Load Gas Dryer
- Power Cord
Features
- 8.0 Cu. Ft. Front Load Gas Dryer
- Power Cord
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 138.90 lb |
| Product Color | White |
| Height | 43" |
| Width | 27" |
| Drum Material |
|
| Depth | 30.1" |
| Depth with Door Open | 55.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Controls/Indicators | |
| End-of-Cycle Signal Indicator | Yes |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Midea |
| Manufacturer Website Address | http://global.midea.com.cn |
| Marketing Information | The Midea 8.0 Cu. Ft. Dryer has 10 cycles, 5 temperature settings and a convenient auto-dry feature. The reversible door can be adjusted to open from the left or right for maximum placement versatility. 8.0 cu ft Extra Large Capacity Dry more in a single load, including king-size comforters, towels, and linens. Sensor Dry Technology Automatically senses when clothes are dry and stops cycles, saving time and money. 8 Pre-set Dry Cycles Offers numerous drying cycles designed to handle all fabrics and load types. |
| Product Type | Gas Dryer |
| Product Name | 8.0 Cu. Ft. Front Load Gas Dryer |
| Manufacturer | Midea Group |
| Manufacturer Part Number | MLG45N1AWW |
| Product Model | MLG45N1AWW |
| Technical Information | |
| Loading Type | Front Loading |
| Child Lock | Yes |
| Drying Technology | Vented |
| Drying Capacity | 8 ft? |
| Number of Modes | 7 |
| Stackable | Yes |
| Operating Mode | <ul> <li>Wrinkle Care</li> <li>Damp Dry Signal</li> <li>Time Adjust</li> <li>Control Lock</li> <li>Signal</li> <li>My Cycle</li> <li>Eco Dry</li> </ul> |
| Ventilation | 3-way |
| Dryness Control Method | Sensor |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Features |
|
| Number Of Drying Cycles | 10 |
Warranty Information