Mimo Monitors
Mimo Monitors MCT-156HPQ-POE-5MC Adapt-iqv 15.6in Digital Syst Signage Tablet Rk3288 Processor
- SKU:
- 18189758
- MPN:
- mct-156hpq-poe-5mc
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:- Adapt-IQV MCT-156HPQ-POE-5MC Digital Signage Display
- Universal Power Cable
- Quick Install Guide
Features
Package Contents:
Taiwan
- Adapt-IQV MCT-156HPQ-POE-5MC Digital Signage Display
- Universal Power Cable
- Quick Install Guide
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Height | 9.4" |
| Width | 15.2" |
| Depth | 1.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 15.60" |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
| Scan Format | 1080p |
| Brightness | 300 Nit |
| General Information | |
| Brand Name | Mimo Monitors |
| Manufacturer Website Address | http://www.mimomonitors.com |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Product Name | Adapt-IQV MCT-156HPQ-POE-5MC Digital Signage Display |
| Manufacturer | Mimo Monitors, Inc |
| Manufacturer Part Number | MCT-156HPQ-POE-5MC |
| Product Model | MCT-156HPQ-POE-5MC |
| Product Line | Adapt-IQV |
| Processor & Chipset | |
| Processor Model | RK3288 |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Software | |
| Operating System | Android 8.0 Oreo |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Mimo Monitors MCT-156HPQ-POE-5MC Adapt-iqv 15.6in Digital Syst Signage Tablet Rk3288 Processor