Mimo Monitors
Mimo Monitors UM-760CH-SMK Mimo 7in Capacitive Touch Mntr Display Hdmi / Speaker Metal Back
- SKU:
- 19952801
- MPN:
- um-760ch-smk
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/22/2025 11:43:00 AM PST
- Stock Update:
- 10/22/2025 11:43:00 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:- 7" Capacitive Touch Display, HDMI with Speaker and Adjustable Brightness
- 4.5Ft (1.5M USB Y-Cable)
- 4 x Screws if VESA Compatible
- Quick Start Guide
Features
Package Contents:
Yes
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Korea
- 7" Capacitive Touch Display, HDMI with Speaker and Adjustable Brightness
- 4.5Ft (1.5M USB Y-Cable)
- 4 x Screws if VESA Compatible
- Quick Start Guide
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Korea
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 4 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Height | 5" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 0.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 700:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1024 x 600 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Mimo Monitors |
| Manufacturer Website Address | http://www.mimomonitors.com |
| Product Type | LCD Touchscreen Monitor |
| Product Name | 7" Capacitive Touch Display, HDMI with Speaker and Adjustable Brightness |
| Manufacturer | Mimo Monitors, Inc |
| Manufacturer Part Number | UM-760CH-SMK |
| Product Model | UM-760CH-SMK |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Vertical Viewing Angle | 145° |
| Viewable Screen Size | 7" |
| Response Time | 10 ms |
| Screen Mode | WSVGA |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 150° |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 7" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
| Touchscreen Information | |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Mimo Monitors UM-760CH-SMK Mimo 7in Capacitive Touch Mntr Display Hdmi / Speaker Metal Back