Mag Instrument
Mini Maglight Led 2-cell Aaa Flashlight - Aaa - Anodized Aluminum - Red, Clear (sp32036)
- SKU:
- 18052876
- MPN:
- sp32036
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Small, Simple, But Scorchingly bright Introducing the all-new MINI MAGLITE AAA LED Flashlight. The heir to the original Mini Maglite 2AAA flashlight launched 25 years ago, this newest member of the family features the same classic look and size and the same simple operation just twist the head to turn it on, turn it off and focus the beam. But thanks to a latest-generation LED light engine, it produces a beam whose intensity is nothing short of amazing from a pocket-clippable flashlight that's not much bigger than a penlight.
Package Contents:
- LED 2-Cell AAA Flashlight
- 2 x AAA Alkaline Battery
- Pocket Clip
Features
Package Contents:
United States
- LED 2-Cell AAA Flashlight
- 2 x AAA Alkaline Battery
- Pocket Clip
Certifications & Standards:
- ANSI/NEMA FL-1
- IPX4
Country of Origin:
United States
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Anodized Aluminum |
| Length | 5" |
| Product Color | Red |
| Color Family | Red |
| Lens Color | Clear |
| Diameter | 0.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Life | 5 Hour |
| Battery Rechargeable | No |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size | AAA |
| General Information | |
| Brand Name | Mini Maglight |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.maglite.com |
| Marketing Information | Small, Simple, But Scorchingly bright Introducing the all-new MINI MAGLITE AAA LED Flashlight. The heir to the original Mini Maglite 2AAA flashlight launched 25 years ago, this newest member of the family features the same classic look and size and the same simple operation just twist the head to turn it on, turn it off and focus the beam. But thanks to a latest-generation LED light engine, it produces a beam whose intensity is nothing short of amazing from a pocket-clippable flashlight that's not much bigger than a penlight. |
| Product Type | Flashlight |
| Product Name | LED 2-Cell AAA Flashlight |
| Manufacturer | MAG Instrument, Inc |
| Manufacturer Part Number | SP32036 |
| Packaged Quantity | 1 Blister Pack |
| Technical Information | |
| Beam Distance | 380.58 ft |
| Features |
|
| Luminance Intensity | 3387 cd |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Luminance Flux | 87 lm |
| Reliability | |
| Durability |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Mini Maglight Led 2-cell Aaa Flashlight - Aaa - Anodized Aluminum - Red, Clear (sp32036)