Maglite
Mini Maglight Pro Led Flashlight - Aa - Aluminumcasing - Blue (sp2p11h)
- SKU:
- 18259294
- MPN:
- sp2p11h
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/25/2023 09:23:02 AM PST
- Stock Update:
- 09/25/2023 09:23:02 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Introducing the all new
MINI MAGLITE® PRO™ LED Flashlight -
The iconic look of our original Mini Maglite® 2AA flashlight, introduced more than a quarter-century ago, is still seen in this newest member of the family. So is that same classic simplicity of function. But there's one big difference: A state of the art LED light engine for unprecedented performance.
CLASSIC SIMPLICITY -Twist the head to turn on, turn off, and focus.
MODERN POWER -
Next-generation LED for
a whole new level of brightness.
Package Contents:
- Pro LED Flashlight
- Belt Holster
- 2 x Alkaline Battery
Features
Package Contents:
ANSI/NEMA FL-1
- Pro LED Flashlight
- Belt Holster
- 2 x Alkaline Battery
Certifications & Standards:
ANSI/NEMA FL-1
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Input Voltage | 3 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aluminum |
| Weight (Approximate) | 4.15 oz |
| Length | 6.6" |
| Product Color | Blue |
| Color Family | Blue |
| Diameter | 1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Controls/Indicators | |
| Controls | Twist-Type Head Switch |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Life | 2.50 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size | AA |
| General Information | |
| Brand Name | Mini Maglight |
| Manufacturer Website Address | http://www.maglite.com |
| Marketing Information | Introducing the all new MINI MAGLITE® PRO™ LED Flashlight - The iconic look of our original Mini Maglite® 2AA flashlight, introduced more than a quarter-century ago, is still seen in this newest member of the family. So is that same classic simplicity of function. But there's one big difference: A state of the art LED light engine for unprecedented performance. CLASSIC SIMPLICITY - Twist the head to turn on, turn off, and focus. MODERN POWER - Next-generation LED for a whole new level of brightness. |
| Product Type | Flashlight |
| Product Name | Pro LED Flashlight |
| Manufacturer | MAG Instrument, Inc |
| Manufacturer Part Number | SP2P11H |
| Product Line | Pro |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Technical Information | |
| Light Source Color | Ultra-bright |
| Luminance Intensity | 48880 cd |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Luminance Flux | 226 lm |
| Reliability | |
| Durability |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Mini Maglight Pro Led Flashlight - Aa - Aluminumcasing - Blue (sp2p11h)