Mobile Edge
Mobile Edge Alienware Vindicator Carrying Case [sleeve] For 13" Notebook - Black - Slip Resistant Base, Scrape Resistant Interior, Scratch Resistant Interior - Neoprene, Lycra - The Iconic (awvns13)
- SKU:
- 18913719
- MPN:
- awvns13
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/13/2024 03:18:03 AM PST
- Stock Update:
- 06/13/2024 03:18:03 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Whether it's for transporting your laptop by itself or in another bag for added protection, the Alienware Vindicator Neoprene Sleeve has you covered.Added protection: Flexible neoprene padding conforms to your laptop to create a perfect fit and ward off scrapes and scratches.
Stays put: The non-slip base keeps the sleeve from moving where it's placed, while the top loading nylon handles have your system ready to grab and go.
Pack in the goods: An oversized exterior zippered pocket allows you to store additional accessories.
Features
Application/Usage:
Notebook
Power Adapter
Flash Drive
Accessories
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 12 oz |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 10" |
| Width | 13.8" |
| Depth | 1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Mobile Edge |
| Manufacturer Website Address | http://www.mobileedge.com |
| Marketing Information | Whether it's for transporting your laptop by itself or in another bag for added protection, the Alienware Vindicator Neoprene Sleeve has you covered. Added protection: Flexible neoprene padding conforms to your laptop to create a perfect fit and ward off scrapes and scratches. Stays put: The non-slip base keeps the sleeve from moving where it's placed, while the top loading nylon handles have your system ready to grab and go. Pack in the goods: An oversized exterior zippered pocket allows you to store additional accessories. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Alienware Vindicator Neoprene Sleeve (13") |
| Manufacturer | Mobile Edge |
| Manufacturer Part Number | AWVNS13 |
| Product Line | Alienware Vindicator |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 13" |
| Compartment Width | 13.10" |
| Accessibility | Top Loading |
| Printed Design/Pattern/Texture | The Iconic Matte Black Alien Head Log |
| Carrying Options | Handle |
| Case Features |
|
| Style | Sleeve |
| Compartment Depth | 1" |
| Compartment Height | 9.25" |
| Adjustable Strap | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Mobile Edge Alienware Vindicator Carrying Case [sleeve] For 13" Notebook - Black - Slip Resistant Base, Scrape Resistant Interior, Scratch Resistant Interior - Neoprene, Lycra - The Iconic (awvns13)