Mobile Edge
Mobile Edge Carrying Case [Messenger] for 17.3" File Folder, Magazine, Notebook, Gear, Accessories, ID Card - Graphite (megme)
- SKU:
- 19864588
- MPN:
- megme
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Graphite Messenger has a modern, edgy style that incorporates all the features you need when you're on the move. A dedicated padded computer compartment keeps your laptop protected, while separate sections for files, folders, magazines, and accessories will keep your gear organized and at your fingertips!
Multiple anchor locations for the removable ID Holder provide quick access to your ID cards. Rugged molded clips hold the front flap in place, keeping your gear safe and secure!
Package Contents:
- The Graphite Messenger
- ID Holder
Features
Package Contents:
Notebook
China
- The Graphite Messenger
- ID Holder
Application/Usage:
Notebook
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.10 lb |
| Length | 18" |
| Product Color | Graphite |
| Height | 13" |
| Color Family | Gray |
| Width | 17.5" |
| Depth | 4.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Mobile Edge |
| Manufacturer Website Address | http://www.mobileedge.com |
| Marketing Information | The Graphite Messenger has a modern, edgy style that incorporates all the features you need when you're on the move. A dedicated padded computer compartment keeps your laptop protected, while separate sections for files, folders, magazines, and accessories will keep your gear organized and at your fingertips! Multiple anchor locations for the removable ID Holder provide quick access to your ID cards. Rugged molded clips hold the front flap in place, keeping your gear safe and secure! |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | The Graphite Messenger |
| Manufacturer | Mobile Edge |
| Manufacturer Part Number | MEGME |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 17.3" |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Style | Messenger |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Mobile Edge Carrying Case [Messenger] for 17.3" File Folder, Magazine, Notebook, Gear, Accessories, ID Card - Graphite (megme)