Mobile Edge
Mobile Edge ECO Carrying Case [Messenger] for 15" Notebook, MacBook Pro, Tablet, iPad, File Folder, Magazine, Accessories, Ultrabook, Chromebook, Pen, Smartphone, ... - Ash (meume5)
- SKU:
- 18250066
- MPN:
- meume5
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The ECO Chromebook / Ultrabook Messenger is the latest and most compact addition to our 'ecollection' line of environmentally-friendly cases. Made of all-natural cotton canvas, these cases pack a lot of style, function and features into a minimal carbon footprint! The ECO Chromebook / Ultrabook Messengers have a modern, edgy style that incorporates all the features you need when you're on the move. A dedicated padded computer compartment keeps your laptop protected, while an integrated tablet pocket and separate sections for files, folders, magazines and accessories will keep your gear organized and at your fingertips! Rugged molded clips hold the front flap in place, keeping your gear safe and secure! Protect your laptop and the environment with the Mobile Edge ecollection!
Package Contents:
- Chromebook / Ultrabook ECO Messenger (Ash)
- ID Holder
- Shoulder Strap
Features
- Chromebook / Ultrabook ECO Messenger (Ash)
- ID Holder
- Shoulder Strap
Tablet Model Compatibility:
iPad
Application/Usage:
Notebook
MacBook Pro
Tablet
File Folder
Magazine
Accessories
Ultrabook
Chromebook
Pen
Smartphone
ID Card
Compatibility:
Apple - iPad, MacBook Pro 15"
Brand Compatibility:
Apple
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.80 lb |
| Product Color | Ash |
| Height | 10.5" |
| Exterior Material | Cotton Canvas |
| Width | 15.5" |
| Depth | 4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Mobile Edge |
| Manufacturer Website Address | http://www.mobileedge.com |
| Marketing Information | The ECO Ultrabook 14.1" Messenger is the latest and most compact addition to our 'ecollection' line of environmentally-friendly cases. Made of all-natural cotton canvas, these cases pack a lot of style, function and features into a minimal carbon footprint! The ECO Ultrabook Messengers have a modern, edgy style that incorporates all the features you need when you're on the move. A dedicated padded computer compartment keeps your laptop protected, while an integrated tablet pocket and separate sections for files, folders, magazines and accessories will keep your gear organized and at your fingertips! Rugged molded clips hold the front flap in place, keeping your gear safe and secure! Protect your laptop and the environment with the Mobile Edge ecollection! Lifetime Warranty |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Chromebook / Ultrabook ECO Messenger (Ash) |
| Manufacturer | Mobile Edge |
| Manufacturer Part Number | MEUME5 |
| Product Line | ECO |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 15" |
| Carrying Options |
|
| Style | Messenger |
Warranty Information