MSI
MSI Aegis SE 10th Aegis SE 13TC-454US Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 13th Gen i7-13700F - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB M.2 PCI Express NVMe 3.0 SSD - Black (aegse13tc454)
- SKU:
- 20093229
- MPN:
- aegse13tc454
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI AEGSE13TC454 I7-13700F/16/1T/3060/W11P/3YER Desktop- Intel Core i7 (13th Gen) 13700F / 2.1 GHz (5.2 GHz) (16-core)
- RAM 16 GB DDR4 SDRAM
- Storage Controller SATA (SATA 6Gb/s)
- SSD 1 TB - PCI Express 3.0 - M.2 - NVM Express (NVMe)
- NVIDIA GeForce RTX 3060
- Processor: ?2.1 core_i7
- Hard Drive: ?SSD
- Card Description: ?Integrated
- Number of USB 2.0 Ports: ?2
- Number of USB 3.0 Ports: ?6
- Brand: ?MSI
- Series: ?AEGSE13TC454
- Item model number: ?AEGSE13TC454
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Item Weight: ?27.6 pounds
- Product Dimensions: ?9.41 x 21.26 x 23.27 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?9.41 x 21.26 x 23.27 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Flash Memory Size: ?1 TB
- Hard Drive Interface: ?ESATA
- Hard Drive Rotational Speed: ?7200
MSI Aegis SE 13TC 454US - Compact PC - Core i7 13700F / 2.1 GHz - RAM 16 GB - SSD 1 TB - NVMe - GF RTX 3060 - GigE, 2.5 GigE - WLAN: 802.11a/b/g/n/ac/ax - Win 11 Pro - monitor: none
Package Contents:
- Aegis SE 13TC-454US Gaming Desktop Computer
- MSI Gaming Keyboand and Mouse
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
- Aegis SE 13TC-454US Gaming Desktop Computer
- MSI Gaming Keyboand and Mouse
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 650 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-13700F |
| Processor Type | Core i7 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B660 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 22.96 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 19" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 16.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | Aegis SE 13TC-454US Gaming Desktop Computer |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | AEGSE13TC454 |
| Product Model | Aegis SE 13TC-454US |
| Product Line | Aegis SE 10th |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB 3.2 Gen1 Type-C, 1x USB 3.2 Gen2 Type-C |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 6 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN Model | RTL8125BG |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Aegis SE 10th Aegis SE 13TC-454US Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 13th Gen i7-13700F - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB M.2 PCI Express NVMe 3.0 SSD - Black (aegse13tc454)