MSI
MSI Aegis RS Aegis RS 11TF-223US Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 11th Gen i7-11700K Octa-core [8 Core] 3.60 GHz - 32 GB RAM DDR4 SDRAM - 2 TB HDD - 2 TB M.2 PCI Express NVMe SSD (aegrs11tf223)
- SKU:
- 19741787
- MPN:
- aegrs11tf223
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Aegis RS 11TF-223US Gaming DesktopThe Aegis RS is built exclusively with MSI components that are tried and true in performance and reliability. All MSI components undergo rigorous quality control to ensure reliability and durability for a superior PC performance. The Aegis RS is built to last with its easy upgradability. Start your journey to becoming an Esports champion with the Aegis RS. A slick matte black desktop with a premium build made exclusively for pro-level gaming. As your game advances, so will the Aegis RS with its simple upgradability. It's built to be your companion for the long road ahead on your quest to becoming the world's best.
Windows 10 Home - Free Upgrade to Windows 11
Intel Core i7-11700K 8C/16T 3.6-4.9 GHz
NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti 12GB GDDR6X
32GB DDR4 3000Mhz (16GB x 2)
2TB M.2 NVMe SSD
2TB 3.5" 7200 RPM HDD
Intel Wi-Fi 6E AX200 2x2 802.11ax (2.4Gbps)
MSIs LED Button - Customize your desktop with 60 lighting effects.
Latest Wi-Fi 6 (802.11ax) for redefined wireless gaming experience
Easy to upgrade with standard MSI components and case
MSI Z590 Motherboard - A durable high-performance motherboard made for gaming.
120mm Dragon CPU Liquid Cooler for optimizing heat dissipationMANUFACTURER PART NUMBER
AegRS11TF223OPERATING SYSTEM
Windows 10 HomeCPU
Intel Core i7-11700K 8C/16T 3.6-4.9 GHz 16MB CacheCHIPSET
Z590MOTHERBOARD
MSI Z590CPU COOLING
Liquid 240GRAPHICS
NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti 12GB GDDR6XMEMORY
32GB DDR4 3000Mhz (16GB x 2)LAN
1 x RJ45 (2.5 GbE) Realtek RTL 8125WIRELESS LAN
Intel Wi-Fi 6E AX200 2x2 802.11ax (2.4Gbps)BLUETOOTH
BT 5.2AUDIO
7.1 HD Audio (Realtek AL897)VIDEO PORT
1 x HDMI-out
3 x Display PortsI/O (FRONT)
2 x USB 3.2 Gen 1 Type A
1 x fron 3.2 Gen1 Type C
1 x Mic in / 1 x Headphone outI/O (REAR)
1 x USB 3.2 Gen 2 Type A
1 x USB 3.2 Gen 2 Type C
2 x USB 3.2 Gen 1 Type A
4 x USB 2.0
1 x HDMI-out
3 x DP out
1 x PS/2 Combo PortEXPANSION SLOTS
1 x PCIe 4.0 x16
1 x PCIe 3.0 x4
2 x PCIe 3.0 x1
2 x M.2 (1x PCIe 4.0 x4, 1x PCIe 3.0 x4/SATA)
6 x SATA 6Gb/s
1 x TPM connector
2 x 2.5"", 2 x 3.5"" or 2.5"" w/trayUSB (FRONT)
2 x USB 3.2 Gen 1 Type A
1 x fron 3.2 Gen1 Type CUSB (REAR)
1 x USB 3.2 Gen 2 Type A
1 x USB 3.2 Gen 2 Type C
2 x USB 3.2 Gen 1 Type A
4 x USB 2.0SSD HDD
1 x 2TB M.2 NVMe SSDHDD
1 x 2TB 3.5" 7200 RPM HDD
Package Contents:
- Aegis RS 11TF-223US Gaming Desktop Computer
- Gaming Mouse
- Gaming Keyboard
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
Liquid Cooling System
China
- Aegis RS 11TF-223US Gaming Desktop Computer
- Gaming Mouse
- Gaming Keyboard
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Features:
Liquid Cooling System
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11700K |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Z590 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 29.98 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 12 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3080 Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR6X |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | With the built in RGB lighting, animate and take your gaming experience to the next level by simply pressing the MSI LED button. With MSI's exclusive 120mm Dragon CPU liquid cooler, Aegis RS allows for maximum amount of heat dissipation and handles the most hardware intensive games without breaking a sweat. |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | Aegis RS 11TF-223US Gaming Desktop Computer |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | AEGRS11TF223 |
| Product Model | Aegis RS 11TF-223US |
| Product Line | Aegis RS |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Total Hard Drive Capacity | 2 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type C |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 5 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN Model | I225V |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Aegis RS Aegis RS 11TF-223US Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 11th Gen i7-11700K Octa-core [8 Core] 3.60 GHz - 32 GB RAM DDR4 SDRAM - 2 TB HDD - 2 TB M.2 PCI Express NVMe SSD (aegrs11tf223)