MSI
MSI Aegis RS AEGIS RS 12TE-283US Gaming Desktop Computer - Intel Core i9 12th Gen i9-12900KF 3.20 GHz - 32 GB RAM DDR5 SDRAM - 2 TB HDD - 1 TB M.2 PCI Express NVMe SSD - Matte Black (aers12te283)
- SKU:
- 19741799
- MPN:
- aers12te283
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Windows 11 HomeUp to 12th Generation Intel Core i9-12900K gaming processor.
Up to MSI GeForce RTX 3090 graphics card
MSI's LED Button - Customize your desktop with a myriad of lighting effects. Press and Hold for Mystic Light software compatibility.
Powerful Wi-Fi 6E for an ultra-fast wireless gaming experience
Easy to upgrade with standard MSI components and case
Up to an MSI Z690 Motherboard - A durable high-performance motherboard made for gaming
Air RGB Cooling - Keeps system stable and running great during long gaming sessions
Supports the latest DDR5 memory
Up to MSI GeForce RTX 3090 Graphics card
PCIe Gen 5 bandwidth support, improved workloads, and render capabilities
Upgrade-Friendly Design - Standardized Components for easy maintenance
Nahimic 3 Audio Enhancer
Enrich your experience with included MSI software.
WINDOWS 11 BRINGS YOU CLOSER TO WHAT YOU LOVE
Family, friends, obsessions, music, creationsWindows 11 is the one place for it all. With a fresh new feel and tools that make it easier to be efficient, it has what you need for whatevers next.
*Upgrade timing may vary by device. Features and app availability may vary by region. Certain features require specific hardware (see Windows 11 Specifications).
WIELD THE POWER
Wield the power and become the world's best with the Aegis RS. Utilizing up to the latest 12th Gen. Intel Core i9 processor and NVIDIA GeForce RTX graphics cards, the Aegis RS brings plenty of power to help any and all gamers excel and reach the top. CPU
Intel CoreTM i9-12900KF 8P+8EC/24T 3.2-5.2 GHz 30MB Cache Chipset
Z690 Motherboard
MSI ATX Motherboard CPU Cooler
240mm Liquid Cooler VGA
NVIDIA GeForce RTXTM 3080 Memory (GB)
32GB DDR5 (2 x 16GB) LAN
1 x RJ45 (2.5GbE) Intel I225V Wireless Communication
WiFi 6E (802.11ax) 2.4Gbps Tri Band 2.4GHz, 5GHz, 6GHz Audio
7.1 HD Audio (Realtek AL897) Video Port
1 x HDMI-out (2.1), 3 x DP-out (1.4a) I/O
Front:
1 x USB 3.2 Gen2x2 Type-C
2 x USB 3.2 Gen1 Type-A
1 x Mic-in
1 x Headphone-out
Rear:
1 x USB 3.2 Gen2x2 Type-C
1 x USB 3.2 Gen2 Type-A
2 x USB 3.2 Gen1 Type-A
4 x USB 2.0
1 x HDMI-out (2.1)
3 x DP-out (1.4a) USB
Front:
1 x USB 3.2 Gen2x2 Type-C
2 x USB 3.2 Gen1 Type-A
Rear:
1 x USB 3.2 Gen2x2 Type-C
1 x USB 3.2 Gen2 Type-A
2 x USB 3.2 Gen1 Type-A
4 x USB 2.0 HDD/SSD
1TB M.2 NVMe SSD + 2TB HDD Peripherals
MSI Gaming Mouse
MSI Gaming Keyboard Power Supply
850W Power Efficiency Level
80 Plus GoldItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
13 x 23 x 24
Weight
52.00 lb
Warranty Information
1 Year
Package Contents:
- Aegis RS 12TE-283US Gaming Desktop
- Gaming Keyboard
- Gaming Mouse
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
- Aegis RS 12TE-283US Gaming Desktop
- Gaming Keyboard
- Gaming Mouse
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 850 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i9-12900KF |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Z690 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 29.98 lb |
| Product Color | Matte Black |
| Height | 17.7" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 16.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 10 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3080 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6X |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Aegis RS 12TE-283US Gaming Desktop The Aegis RS is built exclusively with MSI components that are tried and true in performance and reliability. All MSI components undergo rigorous quality control to ensure reliability and durability for a superior PC performance. The Aegis RS is built to last with its easy upgradability. Start your journey to becoming an Esports champion with the Aegis RS. A slick matte black desktop with a premium build made exclusively for pro-level gaming. As your game advances, so will the Aegis RS with its simple upgradability. It's built to be your companion for the long road ahead on your quest to becoming the world's best. |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | Aegis RS 12TE-283US Gaming Desktop |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | AERS12TE283 |
| Product Model | AEGIS RS 12TE-283US |
| Product Line | Aegis RS |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 1TB |
| Total Hard Drive Capacity | 2 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Hard Drive Configuration | 1 x 2TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Outputs (Rear) | 1 |
| USB Type-C Detail | 1 x fron 3.2 Gen 2 Type C |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | I225V |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Aegis RS AEGIS RS 12TE-283US Gaming Desktop Computer - Intel Core i9 12th Gen i9-12900KF 3.20 GHz - 32 GB RAM DDR5 SDRAM - 2 TB HDD - 1 TB M.2 PCI Express NVMe SSD - Matte Black (aers12te283)