MSI
MSI Alpha 17 C7V Alpha 17 C7VF-006US 17.3" Gaming Notebook - QHD - 2560 x 1440 - AMD Ryzen 9 7945HX Hexadeca-core [16 Core] 2.50 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Aluminum Black (alpha17c7006)
- SKU:
- 20463725
- MPN:
- alpha17c7006
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Experience Gaming Brilliance with the Alpha 17C7VG-006US Gaming Laptop. This powerful gaming laptop is designed to deliver exceptional performance, stunning visuals, and immersive gameplay. With its advanced features, reliable hardware, and sleek design, the Alpha 17C7VF-006US takes your gaming experience to new heights, allowing you to dominate the competition and enjoy every moment of your gaming adventures with unparalleled precision and power.
Package Contents:
- Alpha 17 C7VF-006US Gaming Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
Anti-glare Screen
China
- Alpha 17 C7VF-006US Gaming Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 7945HX |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| Processor Type | Ryzen 9 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.17 lb |
| Product Color | Aluminum Black |
| Height | 1.02" |
| Color Family | Black |
| Width | 15.6" |
| Depth | 11.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year Limited warranty (Include 1 Year Global)</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Size | 17.3" |
| Screen Mode | QHD |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| VR Ready | Yes |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Experience Gaming Brilliance with the Alpha 17C7VG-006US Gaming Laptop. This powerful gaming laptop is designed to deliver exceptional performance, stunning visuals, and immersive gameplay. With its advanced features, reliable hardware, and sleek design, the Alpha 17C7VF-006US takes your gaming experience to new heights, allowing you to dominate the competition and enjoy every moment of your gaming adventures with unparalleled precision and power. More from the Manufacturer |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Alpha 17 C7VF-006US Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | ALPHA17C7006 |
| Product Model | Alpha 17 C7VF-006US |
| Product Series | C7V |
| Product Line | Alpha 17 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Alpha 17 C7V Alpha 17 C7VF-006US 17.3" Gaming Notebook - QHD - 2560 x 1440 - AMD Ryzen 9 7945HX Hexadeca-core [16 Core] 2.50 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Aluminum Black (alpha17c7006)