MSI
MSI Alpha 17 C7V Alpha 17 C7VF-006US 17.3" Gaming Notebook - QHD - 2560 x 1440 - AMD Ryzen 9 7945HX Hexadeca-core [16 Core] 2.50 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Aluminum Black (alpha17c7007)
- SKU:
- 20427706
- MPN:
- alpha17c7007
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/09/2024 02:01:21 PM PST
- Stock Update:
- 09/09/2024 02:01:21 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
DESIGN TO DELIVER THE HIGHEST PERFORMANCEAMDs newest Ryzen 9 7945 HX Processors with Zen4 core architecture on the cutting-edge 5nm manufacturing node.
Powered by 16 cores and 32 threads, designed to deliver the absolute highest performance you can get on a mobile processor.
GEFORCE RTX 40 SERIES LAPTOPS BEYOND FAST
NVIDIA GeForce RTX 40 Series Laptop GPUs power the worlds fastest laptops for gamers and creators. Built with the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture, they bring a quantum leap in performance with AI-powered DLSS 3 and enable lifelike virtual worlds with full ray tracing. Plus, the Max-Q suite of technologies optimizes system performance, power, battery life, and acoustics for peak efficiency.
WI-FI 7 READY
DELIVERS NEXT-GEN WIRELESS
Qualcomm Wi-Fi 7, provides multi-gigabit performance with peak speeds of up to 5.8 Gbps on both 5 and 6GHz connections, delivering massive throughput gains with 320MHz channel bandwidths. Users can enjoy ultra-low latency with only 2ms delay and jitter-free experiences even with multiple links. The 6GHz spectrum offers additional capacity gains for better performance.
UNMATCHED VISUALS
MSI gaming laptops are tailored for gamers. With high resolution and fast refresh rate, experience lifelike gaming and buttery smooth gameplay.
*Optional. Actual specification may vary by configurations.Manufacturer Part Number
ALPHA17C7007
OS
Windows 11 Home
(MSI recommends Windows 11 Pro for business)
CPU
Ryzen 9 7945HX
CPU Speed
2.5 - 5.4GHz
Chipset
-
Color
Aluminum Black
Screen Size
17.3" QHD Anti-Glare Wide View Angle 240Hz 3ms 100% DCI-P3
Resolution
2560x1440
16:9
GPU
NVIDIA GeForce RTXTM 4070 Laptop GPU
Video Memory
8G GDDR6
Keyboard
SteelSeries per-Key RGB with Anti-Ghost key (99 Key)
Speaker
2x Speakers 2W
Memory
16GB (8GBx2)
DDR5 5200MHz
HDD Capacity
1TB NVMe SSD
HDD Interface
NVMe
LAN
Gb LAN
WLAN
Wifi 7
Bluetooth
BT 5.3
Card Reader
-
Webcam
720p HD Webcam
USB
3x USB 3.2 Gen1
Type-C Port
1x USB 3.2 Gen1 /DP/PD-in Type C
Video Port
HDMI 2.1 (8K at 60Hz / 4K at 120Hz)
Audio Port
1 Audio Combo (1/8")
AC Power Adaptor
240 WItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
19 x 15 x 5
Weight
11 lbs
Warranty Information
1 year Limited warranty (Include 1 Year Global)
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
Anti-glare Screen
China
- Alpha 17 C7VF-007US Gaming Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 7945HX |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| Processor Type | Ryzen 9 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.17 lb |
| Product Color | Aluminum Black |
| Height | 1.02" |
| Color Family | Black |
| Width | 15.6" |
| Depth | 11.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year Limited warranty (Include 1 Year Global)</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Size | 17.3" |
| Screen Mode | QHD |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| VR Ready | Yes |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4070 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Unleash Gaming Excellence with the Alpha 17C7VG-007US Gaming Laptop. Designed for gamers seeking exceptional performance and immersive gameplay, this high-powered laptop delivers stunning visuals and smooth gameplay. With its advanced features, reliable hardware, and sleek design, the Alpha 17C7VF-007US takes your gaming experience to the next level, allowing you to fully immerse yourself in virtual worlds and conquer any challenge that comes your way. More from the Manufacturer |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Alpha 17 C7VF-007US Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | ALPHA17C7007 |
| Product Model | Alpha 17 C7VF-006US |
| Product Series | C7V |
| Product Line | Alpha 17 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Alpha 17 C7V Alpha 17 C7VF-006US 17.3" Gaming Notebook - QHD - 2560 x 1440 - AMD Ryzen 9 7945HX Hexadeca-core [16 Core] 2.50 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Aluminum Black (alpha17c7007)