MSI
MSI Claw 8 AI+ Polar Tempest Edition Gaming Handheld Intel Core Ultra 7-258V 32GB 1TB Win 11 (claw8ai-a2vmpolartempestedition-084us)
- SKU:
- 21270312
- MPN:
- claw8ai-a2vmpolartempestedition-084us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/25/2026 11:56:29 AM PST
- Stock Update:
- 03/25/2026 11:56:29 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Claw's got a good grip, especially with the all-new Claw 8 AI+. Powered by the latest Intel® Core™ Ultra 7 processor (Series 2) for enhanced efficiency and featuring Intel® XeSS technology, it delivers exceptional performance. With its immersive 8-inch display and 80Whr battery capacity, the Claw 8 AI+ ensures a comprehensive and unrestricted user experience.
Features
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 1.0
China
ENERGY STAR 1.0
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year Limited warranty (Include 1 Time 1st Year Global)</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Controls/Indicators | |
| Buttons Direction | 8-way |
| Buttons Type |
|
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 28 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Included | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 6-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Memory Configuration | 1 x 32GB |
| Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Speed | 8.53 GHz |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Screen Size | 8" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Type | LCD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics 140V |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Special Edition | Polar Tempest Edition |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | The Claw 8 AI+ Polar Tempest Edition A2VM is powered by the latest Intel ® Core™ Ultra 7 processor (Series 2) for enhanced efficiency and features Intel ® XeSS technology to deliver exceptional performance. Inspired by the relentless force of polar winds, its design channels strength and elegance-complementing the immersive 8-inch display and 80Whr battery for a comprehensive, unrestricted experience. The Polar Tempest Edition features a new color scheme and MSI's custom-formulated polyurethane coating, evoking ice-blue crystals on a snow-white landscape. REDESIGNED FOR PORTABLE COMPUTING UP TO INTEL®CORE™ ULTRA 7 PROCESSOR 258V Through the redesigned architecture built prioritizing power efficiency, the latest Intel ® Core™ Ultra 7 processor 258V delivers vastly improved performance-per-watt, lower power consumption, and a new NPU for faster AI acceleration and local inference. Whether you're into gaming, content creation, or heavy multitasking, it is capable of handling portable computing tasks with performance and high efficiency. MINI-PC WITH COPILOT + PC EXPERIENCE Enjoy Claw 8 AI+ A2VM as a versatile mini-PC with Copilot at hand to game, work and create smarter and easier. IMMERSIVE YET PORTABLE Dive into the ultimate gaming experience with our 8-inch premium 120Hz gaming display, with exceptional color reproduction and smooth action. GAME FANCIER & EASIER Featuring RGB lighting adorning the analog sticks and ABXY buttons on both sides, the Claw effortlessly exudes the perfect gaming style. Tailor it to your preferences and enjoy watching the lights dance to your favorite tunes! REVOLUTIONARY AIRFLOW: COOLED FROM WITHIN MSI Claw's revolutionary intraflow thermal design redirects parts of the airflow to also cool the internals, keeping all components cool so you can game longer. TAILORED SOFTWARE FOR EASE OF USE The new MSI Center M brings a visual overhaul that provides a more intuitive experience. The quick settings now comes with a more refined layout for faster, easier feature accesses. HALL EFFECT ANALOG STICKS & TRIGGERS Outfitted with Hall Effect Analog Sticks & Triggers, built to last with microscopic precision. ENDLESS EXPANDABILITY Unlock versatility with the support of 2 Thunderbolt™ 4 ports: Connect to an external display while charging; Connect two displays at the same time, or an external GPU for more graphics power. Hassle-free mini-PC experience awaits with the expanded connectivity. BEST-IN-CLASS BATTERY LIFE Unlock exceptional gaming endurance with our breakthrough battery capacity. It's where efficient power meets robust performance-more game, less charge. IMMERSIVE & TRUE AUDIO EXPERIENCE Delivers immersive, accurate audio placement for gamers, giving you the competitive edge. WI-FI 7 READY Wi-Fi 7 offers multi-gigabit performance, reaching peak speeds of 5.8 Gbps on 5 and 6GHz connections. With 320MHz channel bandwidths, it delivers substantial throughput gains. Enjoy ultra-low 2ms latency and jitter-free experiences across multiple links. The 6GHz spectrum provides additional capacity for enhanced performance. BOUNDLESS GAMING ANYTIME, ANYWHERE Enhance your gaming setup with accessories designed for MSI Claw. Immerse yourself in limitless gaming experiences and seize the game with Claw. |
| Product Type | Handheld Game Console |
| Product Name | Claw 8 Handheld Game Console |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | CLAW8A2084 |
| Product Line | Claw 8 |
| Processor & Chipset | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | 258V |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Technical Information | |
| Operating System | Windows 11 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe Gen4x4 2230 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| USB | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| USB Standard | USB 3.2 |
| Video | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Form Factor | Integrated |
| Speaker Power | 2 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Claw 8 AI+ Polar Tempest Edition Gaming Handheld Intel Core Ultra 7-258V 32GB 1TB Win 11 (claw8ai-a2vmpolartempestedition-084us)