MSI
Msi Commercial 14 H A13mg Commercial 14 H A13mg Vpro-008us 14" Notebook - Full Hd Plus - 1920 X 1200 - Intel Core I7 13th Gen I7-13700h Tetradeca-core [14 Core] 2.40 Ghz - 32 Gb Total (com14v13008)
- SKU:
- 20588132
- MPN:
- com14v13008
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/18/2025 05:03:08 PM PST
- Stock Update:
- 07/18/2025 05:03:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Commercial 14 HBoost your productivity through a powerful green laptop.
The Commercial 14 H ensures sustainable value and productivity at the same time.
Built for Sustainability
The Commercial 14 blends business-centric design with environmental responsibility - an embodiment of MSI's dedication to sustainability. Our commitment to a greener world goes beyond words; we've harnessed recycled materials, weaving post-consumer components into the design.
Our commitment extends to incorporating sustainable materials in both our product design and packaging, all of which hold certifications from ENERGY STAR. The Commercial 14 H embodies sustainable value and heightened productivity.
Design to Perform
The latest 13th Gen Intel Core i7 processor brings elevated performance to meet the diverse demands of enterprise applications, optimizing multitasking for your business needs.
* Specs varies by model.
Extend Your Work Space
The expansive 16:10 Golden Ratio FHD+ display increase your productivity with a larger screen real estate.
Expand your vision across multiple display with HDMI and Thunderbolt 4.
Uncompromised Connectivity
Experience ultra-fast downloads for large assets and data transfers, no matter where you work. With Wi-Fi 6E, you will always be connected to the fastest internet speed.
Splash Protection
The spilled-resistant design helps avoid any accidental spills from reaching the motherboard and other key components, giving you ample time to safely store important data and power down.
*Commercial 14 H is equipped with a spill-resistant keyboard (not waterproof), but the fingerprint reader is not spill-resistant; however, any attempt to test this function or damage caused by any factors will be considered an accident and is not covered by the standard MSI warranty. OS
Windows 11 Pro CPU
Intel CoreTM i7-13700H vPro CPU Speed
2.4-5.0 GHz Chipset
- Color
Solid Gray Screen Size
14" 16:10 FHD+ 60hz IPS-Level panel Resolution
1920x1200
16:10 GPU
Intel Iris Xe Video Memory
- Keyboard
White backlight keyboard Speaker
2x Speakers 2W Memory
32GB (16GBx2)
DDR4 3200MHz HDD Capacity
1TB NVMe SSD HDD Interface
NVMe LAN
Gigabit Ethernet WLAN
Intel WiFi 6E AX211 (2x2 ) Bluetooth
BT 5.2 Card Reader
Full Size SD Webcam
720p HD Webcam w/ Privacy Shutter USB
3x USB 3.2 Gen1 (Type-A)
Features
Package Contents:
No
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
Yes
China
- Commercial 14 H A13MG vPro-008US Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
TAA Compliant:
No
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Energy Star:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Processor | |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-13700H |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.31 lb |
| Product Color | Solid Gray |
| Height | 0.73" |
| Color Family | Gray |
| Width | 12.4" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>3 year Limited warranty (Include 1 Year Global)</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | The MSI Commercial 14 is built for business productivity with the highest level of security features. Equipped with the Intel 13th Generation Core i7 processor. Powerful and efficient, it delivers the performance for heavy workflow. More from the Manufacturer |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Commercial 14 H A13MG vPro-008US Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | COM14V13008 |
| Product Model | Commercial 14 H A13MG vPro-008US |
| Product Series | A13MG |
| Product Line | Commercial 14 H |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Msi Commercial 14 H A13mg Commercial 14 H A13mg Vpro-008us 14" Notebook - Full Hd Plus - 1920 X 1200 - Intel Core I7 13th Gen I7-13700h Tetradeca-core [14 Core] 2.40 Ghz - 32 Gb Total (com14v13008)