MSI
MSI Creator 15 Creator 15 A11UH-631 15.6" Notebook - 4K UHD - 3840 x 2160 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.40 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black (creator1511631)
- SKU:
- 18813915
- MPN:
- creator1511631
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Creator 15Tech meets Aesthetic
Unlock your creativity. The Creator 15 comes with a brilliant OLED display, Intel 11th Gen. Core i7 processor and up to NVIDIA GeForce RTX 3080 Laptop GPU to bring you the most accurate colors with high performance for the most demanding task. Packed with the largest 99.9Whr battery capacity inside a lightweight and durable design. The Creator 15 is your creative tool to bring your art to life.
Made for Creators
Perfect at every angle. The Creator 15 is crafted with a solid aluminum chassis and low-profile sandblasted core black finish to create a minimal yet professional design.
A Leap in Performance
With the latest Intel 11th Gen. Core i7 processor, the Creator 15 delivers up to 4.6GHz dual core turbo frequency, giving you cross-generation power to satisfy your multitasking and pro-level processing tasks. The Creator 15 gives you more time to purse ideal muse from best processor.
* Compared to i7-10750H. Specs varies by model.
FAST-TRACK YOUR CREATIVITY
30 is the new and improved 20.
If you can imagine it, NVIDIA Studio Laptops powered by GeForce RTX 30 Series GPUs will help you bring it to life. With 2x the rendering performance and up to 2x the graphics memory of the 20 Series, editing up to 8K HDR RAW video and working with extra-large 3D models is snappier than ever. Up the ante with better performance on battery to work on the go, and enjoy the rich, pixel-accurate display that will catch every detail, now with 1440p options. Tap into AI-accelerated content creation across your favorite creative apps so you can take your workflows from zero to ultraspeed in record time. OS
Windows 10 Pro (MSI recommends Windows 10 Pro for business.)
(Free upgrade to Windows 11 when available, see below) CPU
Core i7-11800H 8 Core CPU Speed
2.4 - 4.6GHz Chipset
HM570 Color
Black Screen Size
15.6" UHD OLED 4K Thin Bezel, 100% DCI-P3 Resolution
3840x2160 (16:9) GPU
NVIDIA GeForce RTXTM 3080 Laptop GPU
Up to 1365MHz Boost Clock, 95W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost.
- May vary by scenario Video Memory
8G GDDR6 Keyboard
Per key RGB backlight KB (84 Key) Audio
Nahimic 3 / Hi-Res Audio Speaker
Speakers 2Wx2 Memory
16GB (8Gx2) DDR4 3200MHz HDD Capacity
1TB NVMe SSD HDD Interface
NVMe Optical Drive Type
_ LAN
Killer E3100 2.5GbE WLAN
Killer WiFi 6E AX1675 (2x2 ) Bluetooth
BT 5.2 Card Reader
_
Package Contents:
- Creator 15 A11UH-631 Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
- X-Rite Calibrater
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
- Creator 15 A11UH-631 Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
- X-Rite Calibrater
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11800H |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM570 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.62 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.25 lb |
| Shipping Depth | 13.19" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.8" |
| Shipping Width | 3.15" |
| Shipping Height | 21.46" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | True Color Technology |
| Display Screen Type | OLED |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3080 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Unlock your creativity. The Creator 15 comes with a brilliant OLED display, Intel® 11th Gen. Core™ i7 processor and up to NVIDIA® GeForce RTX™ 3080 Laptop GPU to bring you the most accurate colors with high performance for the most demanding task. Packed with the largest 99.9Whr battery capacity inside a lightweight and durable design. The Creator 15 is your creative tool to bring your art to life. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Creator 15 A11UH-631 Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | CREATOR1511631 |
| Product Model | Creator 15 A11UH-631 |
| Product Line | Creator 15 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Creator 15 Creator 15 A11UH-631 15.6" Notebook - 4K UHD - 3840 x 2160 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.40 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black (creator1511631)