MSI
MSI Creator Creator P100A 13th 13TC-1287US Desktop Computer - Intel Core i7 13th Gen i7-13700F - 16 GB RAM (crp100a13tc1287)
- SKU:
- 19980131
- MPN:
- crp100a13tc1287
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI Creator P100A (SFF) Creator Desktop, Intel Core i7-13700F, GeForce RTX 3060, 16GB' Memory (Dual-CHL), 512GB SSD, 1TB HDD, WiFi 6E, USB Type-C, VR-Ready, Windows 11 Home- Intel Core i7-13700F 8P+4EC/20T 2.1-4.9 GHz 25MB Cache
- NVIDIA GeForce RTX 3060 8G
- 16GB DDR4 3200MHz
- 512GB M.2 NVMe + 1TB(2.5", 7200RPM)
- WiFi 6E (802.11ax) 2.4Gbps Tri Band 2.4GHz, 5GHz, 6GHz
- Processor: ?2.1 GHz core_i7
- Hard Drive: ?512 GB SSD
- Chipset Brand: ?NVIDIA
- Card Description: ?Dedicated
- Graphics Card Ram Size: ?8 GB
- Number of USB 2.0 Ports: ?3
- Number of USB 3.0 Ports: ?6
- Brand: ?MSI
- Series: ?Creator P100A 13TC-1287US
- Item model number: ?CrP100A13TC1287
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Item Weight: ?21.4 pounds
- Package Dimensions: ?21.06 x 19.72 x 7.6 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Flash Memory Size: ?16 GB
- Hard Drive Interface: ?Solid State
- Hard Drive Rotational Speed: ?0.01
MSI Creator P100A (SFF) Creator Desktop, Intel Core i7-13700F, GeForce RTX 3060, 16GB' Memory (dual-chl), 512GB SSD, 1TB HDD, WiFi 6E, USB Type-C, VR-Ready, Windows 11 Home
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-13700F |
| Processor Type | Core i7 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Creator P100A 13TC-1287US Slim Desktop Creator P100 Series were gifted with clean lines, gentle organic curves, a love for different materials, and designers that came from the enduring popularity of the Mid-Century Modern style. RTX Studio high-performance Creator P100 Series contain the world's most powerful NVIDIA GeForce RTX™ GPUs, precision engineered into the Creator P100 Series. Designed and tested specifically for creative workflows. Now, you can create your best work-fast. RTX On. The Creator P100 Series not only expands your vision across multiple displays, but is also tested and optimized to run high-end creation software including Photoshop, After Effects, 3DS Max and much more delivering efficient and seamless use for key applications. Windows 11 Home Intel Core™ i7-13700F 30M Cache, up to 5.20 GHz NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 8G GDDR6 16GB DDR4 3200Mhz (8GB x 2) 512GB M.2 NVME SSD 1TB 2.5" 7200RPM HDD Silent PRO Cooling System embraces several separated chambers for a silent and powerful cooling system while rendering, editing and multitasking Support 5K2K Creating Experience Professional Sound Quality Powered by Audio Boost Easy to Upgrade Design Exclusive Software - MSI Center, Productivity Intelligence and Creator OSD MSI Center brings an awesome performance for creators' applications More from the Manufacturer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | Creator P100A 13th 13TC-1287US Desktop Computer |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | CRP100A13TC1287 |
| Product Model | Creator P100A 13th 13TC-1287US |
| Product Line | Creator |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Creator Creator P100A 13th 13TC-1287US Desktop Computer - Intel Core i7 13th Gen i7-13700F - 16 GB RAM (crp100a13tc1287)