MSI
MSI CreatorPro M16 B13V CreatorPro M16 B13VI-1423US 16" Mobile Workstation - QHD+ - 2560 x 1600 - Intel Core i7 13th Gen i7-13700H 3.70 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black (cprom16131423)
- SKU:
- 20464529
- MPN:
- cprom16131423
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CreatorPro M16 | Mobile Workstation for professional
The CreatorPro is the most powerful mobile workstation with leading-edge technology. With ISV Certification to ensure hardware and software stability with professional demands. Create for architects, programmers, and designers. Immerse yourself in creativity.
Package Contents:
- CreatorPro M16 B13VI-1423US Mobile Workstation
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
Business
- CreatorPro M16 B13VI-1423US Mobile Workstation
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Application/Usage:
Business
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-13700H |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.98 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.94" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3 year Limited warranty (Include 1 Year Global) + 3 year onsite warranty |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | QHD+ |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | RTX A1000 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | CreatorPro M16 | Mobile Workstation for professional The CreatorPro is the most powerful mobile workstation with leading-edge technology. With ISV Certification to ensure hardware and software stability with professional demands. Create for architects, programmers, and designers. Immerse yourself in creativity. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | CreatorPro M16 B13VI-1423US Mobile Workstation |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | CPROM16131423 |
| Product Model | CreatorPro M16 B13VI-1423US |
| Product Series | B13V |
| Product Line | CreatorPro M16 |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI CreatorPro M16 B13V CreatorPro M16 B13VI-1423US 16" Mobile Workstation - QHD+ - 2560 x 1600 - Intel Core i7 13th Gen i7-13700H 3.70 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black (cprom16131423)