MSI
Msi Crosshair 17 Crosshair 17 A11uck-646 17.3" Gaming Notebook - Full Hd - 1920 X 1080 - Intel Core I7 11th Gen I7-11800h Octa-core [8 Core] 2.40 Ghz - 16 Gb Total Ram - 512 Gb (crosshair17a11uck646)
- SKU:
- 18825342
- MPN:
- crosshair17a11uck646
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Accurately place the crosshair on the target, aim, and fire! The Crosshair 17 is armed with the latest 11th Gen. Intel® Core™ i7 processors and NVIDIA® GeForce RTX™ 30 series graphics. Matched with a tough style of titanium gray metal shell to resemble weapons, the Crosshair series will meet the imagination and needs of gamers for shooting games.
AIM TO PERFORM
The Crosshair Series is designed for gamers who are brave and precise on the battlefield. With Crosshair 17 gamers can enjoy the smoothest gaming experience in every gunfight. Make every bullet count, and beat your opponents with precision!
POTENT PERFORMANCE TO GAME ON
Equips the latest 11th Gen. Intel® Core™ i7 processor, it's up to 40% performance gains over the previous generation. Achieve greater power with this 8-core processor supporting up to 4.6GHz dual core turbo frequency to maximize efficiency in gameplay, multi-task work and productivity.
GEFORCE RTX™ 30 SERIES THE ULTIMATE PLAY
GeForce RTX™ 30 Series GPUs deliver the ultimate performance for gamers and creators. They're powered by Ampere-NVIDIA's 2nd gen RTX architecture-with new RT Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors for the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features.
LIGHT UP YOUR STYLE
Customize your RGB lighting keyboard with Mystic Light from MSI Center to match your unique gaming style.
REVOLUTIONARY COOLING FOR NEXT-GEN GAMING
Dedicated thermal solutions for the CPU and GPU with up to 6 heat pipes. By enlarging the internal diameter of the thermal pipe and using MSI exclusive thermal grease to ensure the maximum performance under extreme gaming.
UNPRECEDENTED SPEED AND CLARITY
Enjoy every detail in games at 2560x1440 resolution and the blazing fast 165Hz refresh rate panel. It's time for a more vibrant visual experience.
THE WAY MUSIC SHOULD BE
Immerse yourself in lossless music and enjoy the premium sound quality with Hi-Resolution Audio. Experience and listen to audio the way it was intended.
GET ALL THE BUFFS
The exclusive MSI Center helps you control and customize your MSI laptop the way you want. Monitor, adjust, optimize and may useful features are built in one unified system. It offers maximum flexibility with new functions such as Smart Image Finder, UI Skin option and more to customize your personal preference.
NEW WIRELESS STANDARD
The latest Wi-Fi 6 features 802.11ax standards and 3x faster than Wi-Fi 5, designed to deliver the fast gameplay, the best streaming, and the most immersive communication experience. Play on the most optimal gaming settings with Wi-Fi 6.
Package Contents:
- Crosshair 17 A11UCK-646 Gaming Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Features
- Crosshair 17 A11UCK-646 Gaming Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11800H |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM570 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.07 lb |
| Product Color | Titanium Gray |
| Height | 0.95" |
| Color Family | Gray |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.49 lb |
| Shipping Depth | 13.94" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 10.8" |
| Shipping Width | 3.94" |
| Shipping Height | 22.13" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3050 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Accurately place the crosshair on the target, aim, and fire! The Crosshair 17 is armed with the latest 11 th Gen. Intel ® Core™ i7 processors and NVIDIA ® GeForce RTX™ 30 series graphics. Matched with a tough style of titanium gray metal shell to resemble weapons, the Crosshair series will meet the imagination and needs of gamers for shooting games. AIM TO PERFORM The Crosshair Series is designed for gamers who are brave and precise on the battlefield. With Crosshair 17 gamers can enjoy the smoothest gaming experience in every gunfight. Make every bullet count, and beat your opponents with precision! POTENT PERFORMANCE TO GAME ON Equips the latest 11th Gen. Intel® Core™ i7 processor, it's up to 40% performance gains over the previous generation. Achieve greater power with this 8-core processor supporting up to 4.6GHz dual core turbo frequency to maximize efficiency in gameplay, multi-task work and productivity. GEFORCE RTX™ 30 SERIES THE ULTIMATE PLAY GeForce RTX™ 30 Series GPUs deliver the ultimate performance for gamers and creators. They're powered by Ampere-NVIDIA's 2nd gen RTX architecture-with new RT Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors for the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features. LIGHT UP YOUR STYLE Customize your RGB lighting keyboard with Mystic Light from MSI Center to match your unique gaming style. REVOLUTIONARY COOLING FOR NEXT-GEN GAMING Dedicated thermal solutions for the CPU and GPU with up to 6 heat pipes. By enlarging the internal diameter of the thermal pipe and using MSI exclusive thermal grease to ensure the maximum performance under extreme gaming. UNPRECEDENTED SPEED AND CLARITY Enjoy every detail in games at 2560x1440 resolution and the blazing fast 165Hz refresh rate panel. It's time for a more vibrant visual experience. THE WAY MUSIC SHOULD BE Immerse yourself in lossless music and enjoy the premium sound quality with Hi-Resolution Audio. Experience and listen to audio the way it was intended. GET ALL THE BUFFS The exclusive MSI Center helps you control and customize your MSI laptop the way you want. Monitor, adjust, optimize and may useful features are built in one unified system. It offers maximum flexibility with new functions such as Smart Image Finder, UI Skin option and more to customize your personal preference. NEW WIRELESS STANDARD The latest Wi-Fi 6 features 802.11ax standards and 3x faster than Wi-Fi 5, designed to deliver the lightning fast gameplay, the best streaming, and the most immersive communication experience. Play on the most optimal gaming settings with Wi-Fi 6. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Crosshair 17 A11UCK-646 Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | CROSSHAIR17646 |
| Product Model | Crosshair 17 A11UCK-646 |
| Product Line | Crosshair 17 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information