MSI
MSI DS502 Gaming Headset (ds502headset)
- SKU:
- 18556891
- MPN:
- ds502headset
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
- Enhanced Virtual 7.1 Surround Sound
- Intelligent Vibration System
- Smart Audio Controller
- Enhanced 40mm High Quality Drivers
- Cool LED Light
- Light weight & Self-adjusting Headband Design
Package Contents:
- DS502 Gaming Headset
- User Guide
Features
Package Contents:
- DS502 Gaming Headset
- User Guide
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Circumaural |
| Weight (Approximate) | 14.29 oz |
| Color |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Enhanced Virtual 7.1 Surround Sound Intelligent Vibration System Smart Audio Controller Enhanced 40mm High Quality Drivers Cool LED Light Light weight & Self-adjusting Headband Design |
| Product Type | Headset |
| Product Name | DS502 Gaming Headset |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | S37-2100910-SV1 |
| Product Model | DS502 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.57" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Features |
|
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI DS502 Gaming Headset (ds502headset)