MSI
MSI Optix G2412V 23.8" Full HD Gaming LCD Monitor - 16:9
- SKU:
- 20126188
- MPN:
- g2412v
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Visualize your victory with the MSI G2412V Esports gaming monitor. Equipped with a 1920x1080, 100hz Refresh rate, 1ms response time IPS panel, the G2412V will give you the competitive edge you need to take down your opponents. Built with Adaptive sync technology, the G2412V can match the display's refresh rate with your GPU for ultra-smooth gameplay. Make sure you can hit your mark with all the latest technologies built-in the MSI Esports Gaming monitors for competitive play.ENHANCE YOUR VIEWING EXPERIENCE
IPS grade panel that produces no image distortion and minimum color shifts when viewed from different angles. Additionally, the IPS grade panel will offer clear images and instantly optimize screen color and brightness to ensure that you enjoy every scene at its best.
100HZ REFRESH RATE + 1MS RESPONSE TIME
Equipped with a 100hz refresh rate and 1ms response time IPS panel which has the benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports. These type of games require fast and precise movements, which an refresh rate and fast response time monitor will put you ahead of your competition.
TRUE COLOR
The MSI Esports Gaming Monitor has more gamut coverage compared to general monitors. Gameplay colors and details will look more realistic and refined, to push immersion to its limits.
SMOOTHEN OUT YOUR GAMEPLAY
The MSI Gaming Monitor is built with Adaptive Sync technology to achieve the smooth visuals for your gameplay. Adaptive Sync technology will sync the refresh rate of your monitor with your GPU to eliminate screen tearing or stuttering. The ultra-smooth and lag-free visuals that Adaptive Sync provide will allow you to enjoy the game the way it was meant to be enjoyed.PANEL SIZE
23.8" (60cm)
ACTIVE DISPLAY AREA (MM)
527.04(H) x 296.46(V)
CURVATURE
Flat
PANEL TYPE
IPS
PANEL RESOLUTION
1920 x 1080 (FHD)
PIXEL PITCH (H X V)
0.2745(H)x0.2745(V)
ASPECT RATIO
16:09
BRIGHTNESS (NITS)
300
CONTRAST RATIO
1000:1
DCR
100000000:1
SIGNAL FREQUENCY
65.8-136.3 KHz (H) / 48-100 Hz(V)
ACTIVATED RANGE
48 to 100Hz
REFRESH RATE
100Hz
RESPONSE TIME
1ms (MPRT)
DYNAMIC REFRESH RATE TECHNOLOGY
Adaptive sync
VIDEO PORTS
1x HDMITM (Supports FHD at 100Hz as specified in HDMITM 1.4b)
1x DP (Supports FHD at 100Hz as specified in DisplayPort 1.2a)
AUDIO PORTS
1x Earphone out
VIEWING ANGLE
178o (H) / 178o (V)
ADOBE RGB / DCI-P3 / SRGB
85% / 85% / 110%
SURFACE TREATMENT
Anti-glareDISPLAY COLORS
16.7M
POWER TYPE
External Adaptor 20V 2.25A
POWER INPUT
100-240V, 50/60Hz
ADJUSTMENT (TILT)
-5o - 20o
KENSINGTON LOCK
Yes
CONTROL
5-way OSD Navigation Joystick
COLOR BIT
8 Bits (6 bits + FRC)
CONSOLE MODE
2K Resolution PS5TM Optimization
FHD/WQHD at 120Hz
(All trademarks and the registered trademarks are the property of their respective owners.)
FRAMELESS DESIGN
Yes
VESA MOUNTING
100 x 100 mm
NOTE
Display Port: 1920 x 1080 (Up to 100Hz).
HDMITM: 1920 x 1080 (Up to 100Hz)
Adobe RGB, DCI-P3 and sRGB follow CIE1976 StandardItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
24 x 17 x 7
Weight
21 lbs
Warranty Information
2 Years
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Power Description | |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Height with Stand | 16.20" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.03" |
| Height | 12.9" |
| Width with Stand | 21.27" |
| Width | 21.3" |
| Weight with Stand (Approximate) | 7.28 lb |
| Depth | 1.8" |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI Version | 1.4b |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Introducing the G2412V Monitor: Crisp Visuals for Optimal Productivity. This sleek and high-quality display offers a vibrant and clear visual experience, allowing you to immerse yourself in your work with precise details and accurate colors. With its fast response time and ergonomic design, the G2412V enhances your productivity and ensures comfortable viewing for extended periods. Upgrade your workspace with the G2412V and enjoy a heightened visual experience that boosts your efficiency and creativity. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | G2412V, 24" Flat Gaming Monitor, FHD, 100Hz, IPS Monitor |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | G2412V |
| Product Model | G2412V |
| Product Line | Optix |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 100 kHz |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 48 Hz to 100 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Screen Size Class | 24" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Optix G2412V 23.8" Full HD Gaming LCD Monitor - 16:9