MSI
MSI G272QPF 27" WQHD Gaming LCD Monitor - 16:9
- SKU:
- 20123538
- MPN:
- g272qpf
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Visualize your victory with MSI G272QPF esports gaming monitor. Equipped with a 170hz Refresh rate, 1ms GtG response time Rapid IPS panel, MSI G272QPF will give you the competitive edge you need to take down your opponents.G272QPF Rapid IPS Provides 1ms GTG fast response time, optimizes screen colors and brightness. WQHD High Resolution Games will look even better, displaying more details. 170Hz Refresh Rate Respond faster with smoother frames. 1ms GtG Response Time Eliminate screen tearing and choppy frame rates. G-Sync Compatible Prevent screen tearing or stuttering, producing ultra-smooth lag-free gameplay. HDR Ready Provide eye-catching detail through contrast and shadow adjustment. Night Vision Smart black tuner to brighten your day by bringing out the fine details in dark areas. Wide Color Gamut Game colors and details will look more realistic and refined. Frameless Design Enjoy the ultimate gaming experience with super narrow bezels. 178-degree Wide Viewing Angle Colors and details will stay sharp at more angles with a 178-degree wide viewing angle. Anti-Flicker & Less Blue Light Game even longer by preventing eye strain and fatigue. Adjustable Stand Easily change the position of the monitor for maximum ergonomics.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Power Description | |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 8.38 lb |
| Height with Stand | 15.95" |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Depth with Stand | 9.20" |
| Height | 14.5" |
| Width with Stand | 24.14" |
| Width | 24.1" |
| Weight with Stand (Approximate) | 14.77 lb |
| Depth | 2.3" |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI Version | 2.0b |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 170 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Tearing Prevention Technology | G-sync Compatible |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Unleash Gaming Brilliance with the G272QPF Monitor. This cutting-edge display is designed to elevate your gaming experience with its stunning visuals, ultra-smooth gameplay, and immersive features. Get ready to dominate the competition and take your gaming to the next level with the G272QPF. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | G27QPF, 27" Flat Gaming, QHD, 170 Hz, Rapid IPS Monitor |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | G272QPF |
| Product Model | G272QPF |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Rapid IPS |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Horizontal Frequency | 78.20 kHz to 268.80 kHz |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Screen Size Class | 27" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI G272QPF 27" WQHD Gaming LCD Monitor - 16:9