MSI
MSI Pulse GL66 Pulse GL66 11UCK-234 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-11400H 2.70 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Titanium Gray (gl66234)
- SKU:
- 19180764
- MPN:
- gl66234
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PULSATING POWERPulse GL66
Your Journey Starts Here. The Pulse GL66 is packed with the latest 11th Gen. Intel Core i7 processors and NVIDIA GeForce RTX 30 series graphics. The titanium gray metal armor and contour lines is perfect for those who loves a sturdy and futuristic design.
THE LEGEND OF THE DRAGON
At every corner of the universe and every scenario, the Tribe of the Dragon marches through the galaxy, unstoppable and invincible.
They are the possessors of endless knowledge and power. They can withstand countless artillery fire and still prevail. As the legions of Dragon Warriors march on and spacecraft fly by, the soldiers stand out in their titanium powered-armor armed with Pulse Energy weapons. The claw blades overflowing with electric current hum in the background as they conquer the galaxy...
PULSATING POWER
With titanium gray metal armor and contour lines, the Pulse GL series is for those who loves futuristic aesthetics. The design around the keyboard is amplified by the auxiliary display interface. The hexagonal design at the bottom chassis is depicted from classic movie scene of interstellar fighters soaring over planets. Equip the Pulse GL series and unleash its full potential.
POTENT PERFORMANCE TO GAME ON
Equips the latest 11th Gen. Intel Core i7 processor, it's up to 40% performance gains over the previous generation. Achieve greater power with this 8-core processor supporting up to 4.6GHz dual core turbo frequency to maximize efficiency in gameplay, multi-task work and productivity.
* Compared to previous gen i7-10750H. Specs varies by model. OS
Windows 10 Home
(MSI recommends Windows 11 Pro for business.) CPU
Core i5-11400H CPU Speed
2.7 - 4.5GHz Chipset
HM570 Color
Titanium Gray Screen Size
15.6" FHD, IPS-Level 60Hz 45%NTSC Resolution
1920x1080 (16:9) GPU
NVIDIA GeForce RTXTM 3050 Laptop GPU
Up to 1500MHz Boost Clock, 60W Maximum Graphics Power.
Note: May vary by scenario Video Memory
4G GDDR6 Keyboard
Single zone RGB keyboard with Anti-Ghost key (99 Key) Audio
Nahimic 3 / Hi-Res Audio Speaker
Speakers 2Wx2 Memory
8GB (8Gx1) DDR4 3200MHz HDD Capacity
512GB NVMe SSD HDD Interface
NVMe Optical Drive Type
_ LAN
Gb LAN WLAN
Intel Wi-Fi 6 AX201(2x2 ax) Bluetooth
BT 5.1 Card Reader
-
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
- Pulse GL66 11UCK-234 Gaming Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-11400H |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM570 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.63 lb |
| Product Color | Titanium Gray |
| Height | 0.94" |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.71 lb |
| Shipping Depth | 13.39" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10.2" |
| Shipping Width | 3.98" |
| Shipping Height | 20.59" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3050 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Pulse GL66 11UCK-234 Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | GL66234 |
| Product Model | Pulse GL66 11UCK-234 |
| Product Series | GL66 |
| Product Line | Pulse |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Pulse GL66 Pulse GL66 11UCK-234 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-11400H 2.70 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Titanium Gray (gl66234)