MSI
MSI GP66 Leopard GP66 Leopard 11UG-688 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.40 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Core Black (gp66688)
- SKU:
- 19188166
- MPN:
- gp66688
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
GP66 LeopardBORN FOR PERFORMANCE
GP66 Leopard equipped with the latest 11th Gen. Intel Core i7 CPU processor and NVIDIA GeForce RTX 30 series graphics thats especially tailored for engineering designers who need performance. Whether its complex technical calculation, high-level engineering computations or complex design requirements, GP66 Leopard fulfills all demanding tasks.
BOLD AND STRENGTHENED
The premium, bold construction on the all-new metal chassis of the GP66 Leopard makes it the most robust build to date. The hinge design has been completely overhauled with quality components and mechanisms that significantly improves its rigidity and allows for gamers to open the Leopard easily with its new one-handed opening design.
POTENT PERFORMANCE TO GAME ON
Equips the latest 11th Gen. Intel Core i7 processor, it's up to 40% performance gains over the previous generation. Achieve greater power with this 8-core processor supporting up to 4.6GHz dual core turbo frequency to maximize efficiency in gameplay, multi-task work and productivity.
*Compared to previous gen i7-10750H. Specs varies by model.
GEFORCE RTX 30 SERIES LAPTOPS, THE ULTIMATE PLAY EMPOWER THE FULL PERFORMANCE
GeForce RTX 30 Series GPUs deliver the ultimate performance for gamers and creators. They're powered by AmpereNVIDIA's 2nd gen RTX architecturewith new RT Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors for the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features.
DISCRETE GRAPHIC MODE & OVERCLOCK SPARE NO PERFORMANCE
Select between "Discrete Graphics Mode" or "MSHybrid Graphics Mode" (NVIDIA Optimus), the switchable graphics technology offers powerful gaming performance and efficiency. Moreover, the graphic power can be further elevated through overclock option with adjustable GPU core clock and VRAM frequency via MSI Center within extreme mode. OS
Windows 11 Home
(MSI recommends Windows 11 Pro for business.) CPU
Core i7-11800H 8 Core CPU Speed
2.4 - 4.6GHz Color
Core Black Screen Size
15.6" FHD, IPS-Level 144Hz 45%NTSC Resolution
1920x1080
(16:9) GPU
NVIDIA GeForce RTXTM 3070 Laptop GPU Video Memory
8G GDDR6 Keyboard
SteelSeries per-Key RGB with Anti-Ghost key (84 Key) Speaker
Speakers 2Wx2 Memory
16GB (8Gx2)
DDR4 3200MHz HDD Capacity
1TB NVMe SSD HDD Interface
NVMe LAN
Killer E3100
2.5GbE WLAN
Killer WiFi 6E AX1675 (2x2 ) Bluetooth
BT 5.2 Webcam
720p HD Webcam USB
3 x USB3.2 Gen 1 Type-C Port
- Video Port
1x HDMI (8K at 60Hz / 4K at 120Hz)
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
- GP66 Leopard 11UG-688 Gaming Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 280 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11800H |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM570 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.25 lb |
| Product Color | Core Black |
| Height | 0.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 9.05 lb |
| Shipping Depth | 14.53" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10.5" |
| Shipping Width | 4.02" |
| Shipping Height | 20.79" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1 year Limited warranty (Include 1 Year Global) |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3070 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | GP66 Leopard equipped with the latest 11th Gen. Intel® Core™ i7 CPU processor and NVIDIA® GeForce RTX™ 30 series graphics that's especially tailored for engineering designers who need performance. Whether it's complex technical calculation, high-level engineering computations or complex design requirements, GP66 Leopard fulfills all demanding tasks. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | GP66 Leopard 11UG-688 Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | GP66688 |
| Product Model | GP66 Leopard 11UG-688 |
| Product Series | GP66 Leopard |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI GP66 Leopard GP66 Leopard 11UG-688 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.40 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Core Black (gp66688)