MSI
MSI Immerse GH20 Gaming Headset with Microphone (immersegh20)
- SKU:
- 18059238
- MPN:
- immersegh20
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/11/2025 10:26:37 AM PST
- Stock Update:
- 04/11/2025 10:26:37 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ultra-lightweight For Only 245 Grams2.5cm-thick Ear Cups Design For Glasses-user-friendly
40mm Driver Units
Adjustable Microphone with Cover
Quick Control with In-line Controller
Cross-Platform Compatibility
LIGHTWEIGHT AS A FEATHER
GH20 is lightweight and portable, weighing only 245 grams. This headset wont be uncomfortable even during long gaming sessions.
DESIGNED FOR COMFORT
The 2.5cm-thick, plush, and soft ear cups are designed to be glasses-user-friendly and comfortable for long-term wearing. The headband padding is thick and soft to spread pressure on the head.
SOLID BUILD QUALITY
The stainless steel headband is adjustable and the braided cable resists kinking.
HEAR AND BE HEARD LOUD AND CLEAR
Hear enemies before you see them with 40mm driver units built into GH20s speaker cups. Make your shot-calls clear when speaking into adjustable microphone with a sponge that blocks breathing noises.
CONVENIENT AUDIO CONTROL
During fast-paced battle, the in-line controller gives easy access to speaker volume and microphone mute. Everything is under control.
CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY
The GH20 is compatible with PC, Mac, Xbox Series X, PlayStation 5, Nintendo Switch, other game consoles, and mobile devices with a 3.5mm audio jack and a Y-cable extension. MODEL NAME
IMMERSE GH20 CONNECTOR
3.5mm audio jack DRIVER UNIT
40mm Neodymium SPEAKER SENSITIVITY (SPL)
95dB +/- 3dB SPEAKER IMPEDANCE
32 OHM SPEAKER FREQUENCY RESPONSE
20-20000Hz PICK-UP PATTERN
Unidirectional MICROPHONE FREQUENCY RESPONSE
100 to 10.000 Hz OPERATING SYSTEM
Windows 10 CABLE
1.5m braided MICROPHONE IMPEDANCE
less than or equal to 2.2 K Ohm MICROPHONE SENSITIVITY
-38 dB COMPATIBILITY
3.5mm audio jack PC, Mac, PS5TM, XBOX SeriesTM, Nintendo SwitchTM
All trademarks and registered trademarks are the property of their respective ownersItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
9 x 5 x 10
Weight
4.00 lb
Warranty Information
1 Year
Features
Compatibility:
China
- PC
- Mac
- Xbox Series
- PlayStation 5
- Nintendo Switch
Country of Origin:
China
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Circumaural |
| Weight (Approximate) | 8.64 oz |
| Color | Black |
| Height | 6.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.3" |
| Depth | 7.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | GH20 is lightweight and portable, weighing only 245 grams. he GH20 is compatible with PC, Mac, Xbox Series X™, PlayStation 5™, Nintendo Switch™, other game consoles, and mobile devices with a 3.5mm audio jack and a Y-cable extension. |
| Product Type | Gaming Headset |
| Product Name | Immerse GH20 Gaming Headset with Microphone |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | IMMERSE GH20 |
| Product Model | GH20 |
| Product Line | Immerse |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.57" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Sound Pressure Level | 95 dB |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Immerse GH20 Gaming Headset with Microphone (immersegh20)