MSI
MSI IMMERSE GV60 Microphone (immersegv60)
- SKU:
- 18992592
- MPN:
- immersegv60
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI IMMERSE GV60 Streaming MIC 'USB Type-C Interface and 3.5mm Aux, for Professional Applications with Intuituve Control in 4 Modes: Stereo, Omnidirectional, Cardioid and Bidirectional'- MSI IMMERSE GV60 STREAMING MIC 'USB Type-C Interface and 3.5mm Aux, For Professional applications with Intuituve control in 4 modes: Stereo, Omnidirectional, Cardioid and Bidirectional'
- Product Dimensions: 10.63 x 4.33 x 4.33 inches
- Item Weight: 2.42 pounds
MSI IMMERSE GV60 STREAMING MIC 'USB Type-C Interface and 3.5mm Aux, For Professional applications with Intuituve control in 4 modes: Stereo, Omnidirectional, Cardioid and Bidirectional'
Package Contents:
- IMMERSE GV60 Microphone
- USB-C to USB-A, 3m
- Pop Filter
- 2 x Screw Cap
Features
Package Contents:
- IMMERSE GV60 Microphone
- USB-C to USB-A, 3m
- Pop Filter
- 2 x Screw Cap
Application/Usage:
Live Streaming
Monitoring
Gaming
Recording
Platform Supported:
Mac
PC
Specs
| Microphone | |
| Polar Pattern |
|
| Microphone Type | Boom Mountable |
| Microphone Sensitivity | 36 dB |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.43 lb |
| Height | 10.6" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 4.3" |
| Controls/Indicators | |
| Microphone Controls |
|
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Product Type | Microphone |
| Product Name | IMMERSE GV60 Microphone |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | IMMERSE GV60 |
| Product Model | GV60 |
| Product Line | IMMERSE |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 2.2 Kilo Ohm |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI IMMERSE GV60 Microphone (immersegv60)