MSI
Msi Infinite Rs Infinite Rs 11tg-234us Gaming Desktop Computer - Intel Core I7 11th Gen I7-11700kf Octa-core [8 Core] 3.60 Ghz - 16 Gb Ram Ddr4 Sdram - 3 Tb Hdd - 1 Tb M.2 Pci Express (infrs11tg234)
- SKU:
- 19059979
- MPN:
- infrs11tg234
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/17/2023 10:27:26 AM PST
- Stock Update:
- 01/17/2023 10:27:26 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI 9S6-BZ0111-234 Infinite RS 11TG-234US- MSI B550 ATX Motherboard; AMD Ryzen 7 5800X 8C/16T 3.8-4.7 GHz 32MB Cache; 120mm Liquid Cooler
- 16GB DDR4 (2 x 8GB); 1TB M.2 NVMe SSD + 1TB HDD
- NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8G GDDR6; 650W 80 Plus Gold Power supply; WiFi 6 (802.11ax) 2.4Gbps Dual Band 2.4GHz, 5GHz
- I/O Ports: Front: 1 x USB 3.2 Gen1 Type-C 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A 1 Mic in 1 Headphone-out LED Button - Press and Hold 3 seconds for software mode Rear: 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C 1 x USB 3.2 Gen2 Type-A 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A 4 x USB 2.0 1 x HDMI out 3 x DP out
- Windows 11 Home; Dimensions 8.46" x 16.93" x 17.72" / 29.98 lbs
- Processor: ?3.6 GHz core_i7
- RAM: ?16 GB DDR4
- Hard Drive: ?1 TB Mechanical Hard Drive
- Brand: ?MSI
- Item model number: ?9S6-BZ0111-234
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Item Weight: ?30 pounds
- Package Dimensions: ?27.6 x 26.25 x 14.5 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?SDRAM
- Hard Drive Interface: ?Solid State
MSI 9S6-BZ0111-234 Infinite RS 11TG-234US
Package Contents:
- Infinite RS 11TG-234US Gaming Desktop Computer
- MSI Gaming Keyboard
- MSI Gaming Mouse
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
Liquid Cooling System
China
- Infinite RS 11TG-234US Gaming Desktop Computer
- MSI Gaming Keyboard
- MSI Gaming Mouse
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Features:
Liquid Cooling System
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11700KF |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Z590 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 48.50 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 8 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | WINDOWS 11 BRINGS YOU CLOSER TO WHAT YOU LOVE Family, friends, obsessions, music, creations-Windows 11 is the one place for it all. With a fresh new feel and tools that make it easier to be efficient, it has what you need for whatever's next. WIELD THE POWER Wield the power and become the world's best with the Infinite RS. Packed with up to the latest 11th Gen. Intel® Core™ i9 processor and NVIDIA® GeForce® RTX graphics cards, the Infinite RS takes Esports gaming to the next level and delivers an exceptional gaming experience in AAA titles. ESPORTS READY GAMING DESKTOP MSI desktops contain MSI quality components from top to bottom. From the power supply to the motherboard to the graphics card, to liquid cooling. These standard, non-proprietary PC components make it easy to upgrade down the line, extending the lifespan of the system considerably. Adding storage for games and increasing FPS by replacing the graphics card will be easy to do when the time comes. RTX. IT'S ON. NVIDIA GEFORCE RTX™ 30 SERIES GRAPHICS The GeForce RTX™ 30 series delivers ultra performance that gamers crave, powered by Ampere-NVIDIA's 2nd gen RTX architecture. The GeForce RTX™ 30 series is built with enhanced RT Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and superfast G6X memory for an amazing gaming experience. RTX graphics bring together real-time ray tracing, artificial intelligence, and programmable shading. |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | Infinite RS 11TG-234US Gaming Desktop Computer |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | INFRS11TG234 |
| Product Model | Infinite RS 11TG-234US |
| Product Line | Infinite RS |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Total Hard Drive Capacity | 3 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 13 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 6 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN Model | I225V |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Upgradable Operating System | Windows 11 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Msi Infinite Rs Infinite Rs 11tg-234us Gaming Desktop Computer - Intel Core I7 11th Gen I7-11700kf Octa-core [8 Core] 3.60 Ghz - 16 Gb Ram Ddr4 Sdram - 3 Tb Hdd - 1 Tb M.2 Pci Express (infrs11tg234)