MSI
Msi Katana 15 B12v Katana 15 B12vfk-441us 15.6" Gaming Notebook - Full Hd - 1920 X 1080 - Intel Core I7 12th Gen I7-12450h Deca-core [10 Core] 1.70 Ghz - 32 Gb Total Ram - 1 Tb Ssd - (katana1512441)
- SKU:
- 20599692
- MPN:
- katana1512441
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/30/2025 05:26:12 AM PST
- Stock Update:
- 03/30/2025 05:26:12 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI Katana 15 B12V Katana 15 B12VFK-441US 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-12450H Deca-core (10 Core) 1.70 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black - Inte- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 12th Gen
- Processor Model: i7-12450H
- Processor Core: Deca-core (10 Core)
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080 pixels
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080 Pixels
- Processor: ?1.7 GHz core_i7
- Hard Drive: ?1 TB
- Graphics Coprocessor: ?NVIDIA GeForce RTX 4060
- Chipset Brand: ?NVIDIA
- Card Description: ?Dedicated
- Number of USB 2.0 Ports: ?1
- Brand: ?MSI
- Item model number: ?Katana 15 B12VFK-441US
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Processor Brand: ?Intel
- Number of Processors: ?10
- Computer Memory Type: ?DDR5 RAM
- Flash Memory Size: ?1 TB
- Voltage: ?230 Volts
- Batteries: ?1 Lithium Ion batteries required.
Katana 15 B12V | SHARPEN YOUR GAMEProtect your honor and defeat the enemies. Awaken your inner power and inherit the will of the Dragon. In your hands is the Dragon's Blade, flowing with ancient power, and engraved with runes of wind. Strike down any foe that stands in your way with the legendary blade Katana 15 B12V. Manufacturer: MSI. Manufacturer Part Number: KATANA1512441. Brand Name: MSI. Product Line: Katana 15. Product Series: B12V. Product Model: Katana 15 B12VFK-441US. Product Name: Katana 15 B12VFK-441US Gaming Notebook. Product Type: Gaming Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i7-12450H. Processor Core: Deca-core (10 Core). Processor Speed: 1.70 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 32 GB. Maximum Supported System Memory: 64 GB. System Memory Technology: DDR5 SDRAM. System Memory Speed: 4800 MHz. System Memory Form Factor: SoDIMM. Installed Slot Memory: 32 GB. Installed Slot Memory Configuration: 2 x 16GB. Total Number of Memory Slots: 2. Number of Occupied Memory Slots: 2. Number of Free Memory Slots: 0. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 1 TB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Standard Refresh Rate: 144 Hz. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA. Graphics Controller Model: GeForce RTX 4060. Graphics Memory Capacity: 8 GB. Graphics Memory Technology: GDDR6. Graphics Memory Accessibility: Dedicated. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. [Interfa
Package Contents:
- Katana 15 B12VFK-441US Gaming Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Features
- Katana 15 B12VFK-441US Gaming Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Features:
DLSS 3.0 Technology
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12450H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.96 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.98" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Katana 15 B12V | SHARPEN YOUR GAME Protect your honor and defeat the enemies. Awaken your inner power and inherit the will of the Dragon. In your hands is the Dragon's Blade, flowing with ancient power, and engraved with runes of wind. Strike down any foe that stands in your way with the legendary blade Katana 15 B12V. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Katana 15 B12VFK-441US Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | KATANA1512441 |
| Product Model | Katana 15 B12VFK-441US |
| Product Series | B12V |
| Product Line | Katana 15 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information