MSI
MSI Katana GF76 Katana GF76 12UE-026 17.3" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black (katanagf76026)
- SKU:
- 18912513
- MPN:
- katanagf76026
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
KATANA GF76The Katana GF series is as powerful and thin as a honed blade. Sharpen your game with a 12th Gen Intel Core processor, NVIDIA GeForce RTX 30 series graphics, and an exclusive red illuminating keyboard. Crafted to unleash true performance during gameplay for hours on end. Make an impact on the battlefield with the Katana GF76.
REINVENTING MULTI-CORE ARCHITECTURE
Katana GF76 equips the latest 12th Gen. Intel Core i7 processor, features with performance and efficiency cores, providing unprecedented boost in multitasking works and heavy games.
* Performance compared to previous gen i7-11800H. Specs varies by model.
BATTLE-READY DISPLAY
The 144Hz IPS-level display brings you striking visuals and smooth refresh rate so you never miss a thing.
*Optional. Actual specification may vary by configurations.
REVOLUTIONARY COOLING FOR NEXT-GEN GAMING
Dedicated thermal solutions for both the CPU and GPU with up to 6 heat pipes. By enlarging the internal diameter of the thermal pipe and utilizing MSI exclusive thermal grease to ensure the maximum performance under extreme gaming.
* Illustration for GeForce RTX 3070 Ti. Design may vary by configuration. OS
Windows 11 Home
(MSI recommends Windows 11 Pro for business.) CPU
Core i7-12700H CPU Speed
1.7-4.7GHz Chipset
- Color
Black Screen Size
17.3" Thin Bezel FHD, IPS-Level 144Hz, 45% NTSC Resolution
1920x1080 (16:9) GPU
NVIDIA GeForce RTXTM 3060 Laptop GPU
Up to 1525MHz Boost Clock, 105W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost.
Note: May vary by scenario Video Memory
6G GDDR6 Keyboard
Single backlight (red) with Anti-Ghost key (99 Key) Audio
Nahimic 3 / Hi-Res Audio Speaker
2Wx2 Memory
16GB (8Gx2) DDR4 3200MHz HDD Capacity
512GB NVMe SSD Gen 4x4 HDD Interface
NVMe LAN
Gb LAN WLAN
Intel Wi-Fi 6 AX201(2x2 ax) Bluetooth
BT 5.2 Card Reader
- Webcam
720p HD Webcam
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
- Katana GF76 12UE-026 17.3" FHD Gaming Laptop
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12700H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.73 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.99" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.82 lb |
| Shipping Depth | 13.94" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 10.8" |
| Shipping Width | 3.94" |
| Shipping Height | 22.13" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | The Katana GF series is as powerful and thin as a honed blade. Sharpen your game with a 12th Gen Intel® Core™ processor, NVIDIA® GeForce RTX™ 30 series graphics, and an exclusive red illuminating keyboard. Crafted to unleash true performance during gameplay for hours on end. Make an impact on the battlefield with the Katana GF76. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Katana GF76 12UE-026 17.3" FHD Gaming Laptop |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | KATANAGF76026 |
| Product Model | Katana GF76 12UE-026 |
| Product Series | GF76 |
| Product Line | Katana |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Katana GF76 Katana GF76 12UE-026 17.3" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black (katanagf76026)