MSI
Msi Katana 15 B12v Katana 15 B12vek-445us 15.6" Gaming Notebook - Full Hd - 1920 X 1080 - Intel Core I7 12th Gen I7-12450h Deca-core [10 Core] 1.70 Ghz - 32 Gb Total Ram - 1 Tb Ssd - (katana1512445)
- SKU:
- 20584149
- MPN:
- katana1512445
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI GF63 15.6" 144Hz FHD IPS Gaming Laptop, 12th Gen Intel Core i5-12450H 8-Core Processor, NVIDIA GeForce RTX 2050, 32GB RAM, 1TB NVMe SSD, Backlit Keyboard, Ethernet, WiFi, HDMI, Windows 11 Home- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 12th Gen
- Processor Model: i7-12450H
- Processor Core: Deca-core (10 Core)
- Brand: MSI
- Model Number: Katana 15 B12VEK-445US
- Manufacturer: MSI
- Operating System: Windows 11 Home
- Product Dimensions: 9.99"L x 14.13"W x 0.85"Th
- CPU Model: Core i7
- CPU Speed: 1.7 GHz
- CPU Manufacturer: Intel
- Screen Size: 15.6 Inches
- Resolution: 1080p
- Screen Resolution: 1920 x 1080
- Chipset Brand: NVIDIA
- Connectivity Technology: Bluetooth, Wi-Fi, USB, HDMI
- Total USB Ports: 3
- Human Interface Input: Keyboard
- Wireless Communication Technology: Wi-Fi
- Audio Output Type: Headphones
- RAM Memory Technology: DDR4
- Hard Disk Size: 1 TB
- Form Factor: Notebook
- Keyboard Description: Backlit
Katana 15 B12V | SHARPEN YOUR GAME Protect your honor and defeat the enemies. Awaken your inner power and inherit the will of the Dragon. In your hands is the Dragon's Blade, flowing with ancient power, and engraved with runes of wind. Strike down any foe that stands in your way with the legendary blade Katana 15 B12V. Manufacturer: MSI. Manufacturer Part Number: KATANA1512445. Brand Name: MSI. Product Line: Katana 15. Product Series: B12V. Product Model: Katana 15 B12VEK-445US. Product Name: Katana 15 B12VEK-445US Gaming Notebook. Product Type: Gaming Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i7-12450H. Processor Core: Deca-core (10 Core). Processor Speed: 1.70 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 32 GB. Maximum Supported System Memory: 64 GB. System Memory Technology: DDR5 SDRAM. System Memory Speed: 4800 MHz. System Memory Form Factor: SoDIMM. Installed Slot Memory: 32 GB. Installed Slot Memory Configuration: 2 x 16GB. Total Number of Memory Slots: 2. Number of Occupied Memory Slots: 2. Number of Free Memory Slots: 0. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 1 TB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Standard Refresh Rate: 144 Hz. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA. Graphics Controller Model: GeForce RTX 4050. Graphics Memory Capacity: 6 GB. Graphics Memory Technology: GDDR6. Graphics Memory Accessibility: Dedicated. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. [Interf
Package Contents:
- Katana 15 B12VEK-445US Gaming Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Features
- Katana 15 B12VEK-445US Gaming Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Features:
DLSS 3.0 Technology
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12450H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.96 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.98" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year Limited Warranty (Include 1 Year Global)<br /><br /></p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Katana 15 B12V | SHARPEN YOUR GAME Protect your honor and defeat the enemies. Awaken your inner power and inherit the will of the Dragon. In your hands is the Dragon's Blade, flowing with ancient power, and engraved with runes of wind. Strike down any foe that stands in your way with the legendary blade Katana 15 B12V. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Katana 15 B12VEK-445US Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | KATANA1512445 |
| Product Model | Katana 15 B12VEK-445US |
| Product Series | B12V |
| Product Line | Katana 15 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information