MSI
MSI Katana 15 HX B14W Katana 15 HX B14WGK-293US 15.6" Gaming Notebook - QHD - 165 Hz - Intel Core i7 14th Gen i7-14650HX - 16 GB - 1 TB SSD - Black (katana15hxb14293)
- SKU:
- 21458090
- MPN:
- katana15hxb14293
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 11:12:21 PM PST
- Stock Update:
- 04/04/2026 11:12:21 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The MSI Katana 15HX B14WGK-293US features a 15.6" QHD 165Hz display and is powered by an Intel Core i7-14650HX processor with an NVIDIA GeForce RTX 5070 GPU. It includes 16GB DDR5 memory, a 1TB NVMe SSD, and Wi-Fi 6E for responsive gaming performance. A 4-zone RGB keyboard and wide color coverage deliver immersive visuals and control. Its sleek black design pairs performance with style for everyday gaming.Model #: Katana 15 HX B14WGK-293US Battery Type: Lithium-Polymer Graphic Card: NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB GDDR7 GPU Processor: Intel Core i7-14650HX Screen: 15.6" 165Hz QHD Thin Bezel IPS Color: Black Memory: 16GB DDR5 Storage: 1TB SSD Battery Life: 55.2Wh Weight: 4.29 lbs 4 zone RGB keyboard with Anti-Ghost key (99 Key) WiFi 6E Bluetooth 5.3
Package Contents:
- Katana 15 HX B14WGK-293US Gaming Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Energy-related Products Directive (ErP)
Yes
- Katana 15 HX B14WGK-293US Gaming Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Charger Included:
Yes
Features:
DLSS 4.0 Technology
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Speakers | Yes |
| Power Description | |
| Included Charger Power | 240 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Model | i7-14650HX |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM770 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.29 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.99" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year Limited warranty (Include 1 Year Global)</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 5600 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 96 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| AI GPU | Yes |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5070 |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| AI TOPS (GPU) | 798 |
| Screen Mode | QHD |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Defend your honor and defeat your enemies. Awaken your inner power and inherit the Dragon's will. Wield the Dragon's Blade, infused with ancient power and runes of slash, and strike down any foe with the legendary Katana 15 HX. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Katana 15 HX B14WGK-293US Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | KATANA15HXB14293 |
| Product Model | Katana 15 HX B14WGK-293US |
| Product Series | B14W |
| Product Line | Katana 15 HX |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Copilot Key | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Katana 15 HX B14W Katana 15 HX B14WGK-293US 15.6" Gaming Notebook - QHD - 165 Hz - Intel Core i7 14th Gen i7-14650HX - 16 GB - 1 TB SSD - Black (katana15hxb14293)
$1,697.10