MSI
MSI Katana GF76 KatanaGF76035 17.3" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H Octa-core [8 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black
- SKU:
- 19164036
- MPN:
- katanagf76035
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/27/2023 02:01:29 PM PST
- Stock Update:
- 07/27/2023 02:01:29 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI Katana GF76 KatanaGF76035 17.3" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H Octa-core (8 Core) 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black - Intel Chip - Wind- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 12th Gen
- Processor Model: i7-12700H
- Processor Core: Octa-core (8 Core)
- Standing screen display size: ?17.3 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080 pixels
- Processor: ?1.7 GHz core_i7
- Hard Drive: ?1 TB
- Brand: ?MSI
- Item model number: ?KatanaGF76035
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Processor Brand: ?Intel
The Katana GF series is as powerful and thin as a honed blade. Sharpen your game with a 12th Gen Intel Core processor, NVIDIA GeForce RTX 30 series graphics, and an exclusive red illuminating keyboard. Crafted to unleash true performance during gameplay for hours on end. Make an impact on the battlefield with the Katana GF76. Manufacturer: MSI. Manufacturer Part Number: KatanaGF76035. Brand Name: MSI. Product Line: Katana. Product Series: GF76. Product Model: KatanaGF76035. Product Name: KatanaGF76035 Gaming Notebook. Product Type: Gaming Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i7-12700H. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Speed: 1.70 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. System Memory Technology: DDR4 SDRAM. System Memory Speed: 3200 MHz. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 1 TB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 17.3". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Standard Refresh Rate: 144 Hz. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA. Graphics Controller Model: GeForce RTX 3070i. Graphics Memory Capacity: 8 GB. Graphics Memory Technology: GDDR6. Graphics Memory Accessibility: Dedicated. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Ethernet Technology: Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Number of HDMI Outputs: 1. Total Number of USB Ports: 4. Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 2. Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports: 1. Network (RJ-45): Yes. [Operating Syst
Package Contents:
- KatanaGF76035 Gaming Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Features
- KatanaGF76035 Gaming Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12700H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.70 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.82 lb |
| Shipping Depth | 13.94" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 10.8" |
| Shipping Width | 3.94" |
| Shipping Height | 22.13" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3070 TI |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | The Katana GF series is as powerful and thin as a honed blade. Sharpen your game with a 12th Gen Intel® Core™ processor, NVIDIA® GeForce RTX™ 30 series graphics, and an exclusive red illuminating keyboard. Crafted to unleash true performance during gameplay for hours on end. Make an impact on the battlefield with the Katana GF76. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | KatanaGF76035 Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | KATANAGF76035 |
| Product Model | KatanaGF76035 |
| Product Series | GF76 |
| Product Line | Katana |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information