MSI
MSI Katana GF76 12UD-023 17.3" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black (katanagf7612023)
- SKU:
- 19164052
- MPN:
- katanagf7612023
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/18/2023 10:21:25 AM PST
- Stock Update:
- 07/18/2023 10:21:25 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI Katana GF76 12UD-023 17.3" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black - Intel Chip - Windows 11 Home - NVIDIA G- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 12th Gen
- Processor Model: i7-12700H
- Processor Speed: 1.70 GHz
- Product Dimensions: 22 x 14 x 4 inches
- Item Weight: 9.6 pounds
SHARPEN YOUR GAME | KATANA GF76 Katana GF series is as powerful and sturdy as a blade and optimized to unleash true performance during gameplay. Katana GF76 runs at the optimum performance with exclusive red illumination keyboard so that you can shine on the battlefield. REINVENTING MULTI-CORE ARCHITECTURE Katana GF76 equips the latest 12th Gen. Intel Core i7 processor, features with performance and efficiency cores, providing unprecedented boost in multitasking works and heavy games. GEFORCE RTX 30 SERIES LAPTOPS, THE ULTIMATE PLAY EMPOWER THE FULL PERFORMANCE GeForce RTX 30 Series GPUs deliver the ultimate performance for gamers and creators. They're powered by Ampere-NVIDIA's 2nd gen RTX architecture-with new RT Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors for the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features. FAST GAMING DISPLAY The 144Hz IPS-level display brings you striking visuals and smooth refresh rate so you never miss a thing. REVOLUTIONARY COOLING FOR NEXT-GEN GAMING Dedicated thermal solutions for both the CPU and GPU with up to 6 heat pipes. By enlarging the internal diameter of the thermal pipe and utilizing MSI exclusive thermal grease to ensure the maximum performance under extreme gaming. Manufacturer: MSI. Manufacturer Part Number: KatanaGF7612023. Brand Name: MSI. Product Line: Katana. Product Series: GF76. Product Model: 12UD-023. Product Name: Katana GF76 12UD-023 Gaming Notebook. Product Type: Gaming Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i7-12700H. Processor Speed: 1.70 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. System Memory Technology: DDR4 SDRAM. System Memory Speed: 3200 MHz. System Memory Form Factor: SoDIMM. In
Package Contents:
- Katana GF76 12UD-023 Gaming Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Features
- Katana GF76 12UD-023 Gaming Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12700H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.73 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.99" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.82 lb |
| Shipping Depth | 13.94" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 10.8" |
| Shipping Width | 3.94" |
| Shipping Height | 22.13" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1 year Limited warranty (Include 1 Year Global) |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3050 Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | SHARPEN YOUR GAME | KATANA GF76 Katana GF series is as powerful and sturdy as a blade and optimized to unleash true performance during gameplay. Katana GF76 runs at the optimum performance with exclusive red illumination keyboard so that you can shine on the battlefield. REINVENTING MULTI-CORE ARCHITECTURE Katana GF76 equips the latest 12 th Gen. Intel ® Core™ i7 processor, features with performance and efficiency cores, providing unprecedented boost in multitasking works and heavy games. GEFORCE RTX 30 SERIES LAPTOPS, THE ULTIMATE PLAY EMPOWER THE FULL PERFORMANCE GeForce RTX™ 30 Series GPUs deliver the ultimate performance for gamers and creators. They're powered by Ampere-NVIDIA's 2nd gen RTX architecture-with new RT Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors for the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features. FAST GAMING DISPLAY The 144Hz IPS-level display brings you striking visuals and smooth refresh rate so you never miss a thing. REVOLUTIONARY COOLING FOR NEXT-GEN GAMING Dedicated thermal solutions for both the CPU and GPU with up to 6 heat pipes. By enlarging the internal diameter of the thermal pipe and utilizing MSI exclusive thermal grease to ensure the maximum performance under extreme gaming. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Katana GF76 12UD-023 Gaming Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | KATANAGF7612023 |
| Product Model | 12UD-023 |
| Product Series | GF76 |
| Product Line | Katana |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information