MSI
MSI MAG MAG 274F 27" Class Full HD Gaming LCD Monitor - 16:9 (mag274f)
- SKU:
- 21209696
- MPN:
- mag274f
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 07:08:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $141.09 each 141.09 |
| Buy 3 - 8 | and pay only $138.85 each 138.85 |
| Buy 9 or above | and pay only $136.14 each 136.14 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 07:08:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Experience immersive gaming with the MAG 274F gaming monitor. It features a 1920x1080 (FHD) panel, a 200Hz refresh rate, and a rapid 0.5ms (GtG, Min) response time. The monitor is HDR Ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 274F Gaming Monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
MAG 274F
- Rapid IPS Panel - Provides 0.5ms (GtG, Min.) response time, optimizes screen colors and brightness.
- 200Hz Refresh Rate - Respond faster with smoother frames.
- 0.5ms (GtG, Min.) Response Time - Eliminate screen tearing and choppy frame rates.
- AI Vision - The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors.
- Less Blue Light - Use a software solution to reduce the light emission in the blue-violet region of the blue light spectrum.
Package Contents:
- MAG 274F Widescreen Gaming LCD Monitor
- 1 x HDMI Cable (2.0)
- 1 x Power Cord (C13)
- 1 x Power Adaptor
- 1 x Quick Guide
Features
- MAG 274F Widescreen Gaming LCD Monitor
- 1 x HDMI Cable (2.0)
- 1 x Power Cord (C13)
- 1 x Power Adaptor
- 1 x Quick Guide
Application/Usage:
Gaming
Specs
| Power Description | |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 9.26 lb |
| Height with Stand | 17.26" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.83" |
| Height | 14.3" |
| Width with Stand | 24.15" |
| Color Family | Black |
| Width | 24.2" |
| Depth | 2.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI Version | 2.0b |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 200 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Experience immersive gaming with the MAG 274F gaming monitor. It features a 1920x1080 (FHD) panel, a 200Hz refresh rate, and a rapid 0.5ms (GtG, Min) response time. The monitor is HDR Ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 274F Gaming Monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game. MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components. MAG 274F Rapid IPS Panel - Provides 0.5ms (GtG, Min.) response time, optimizes screen colors and brightness. 200Hz Refresh Rate - Respond faster with smoother frames. 0.5ms (GtG, Min.) Response Time - Eliminate screen tearing and choppy frame rates. AI Vision - The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors. Less Blue Light - Use a software solution to reduce the light emission in the blue-violet region of the blue light spectrum. |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | MAG 274F Widescreen Gaming LCD Monitor |
| Manufacturer | MSI |
| Product Model | MAG 274F |
| Product Line | MAG |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 0.5 ms GTG |
| AI-powered | Yes |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 0.50 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Active Display Area (H x V) | 23.54" x 13.24" |
| Panel Technology | Rapid IPS |
| Pixel Pitch | 0.31140 mm x 0.31140 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Flicker Free | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 48 Hz to 200 Hz |
| HDMI Feature Support | Variable Refresh Rate (VRR) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Screen Size Class | 27" |
Warranty Information