MSI
MSI MAGA1000GLSPCIE5 MAG A1000GLS PCIe 5.1 Fully Modular Power Supply 1000W
- SKU:
- 21304803
- MPN:
- maga1000glspcie5
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 07:08:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $155.41 each 155.41 |
| Buy 4 or above | and pay only $152.71 each 152.71 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 07:08:50 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MAG A1000GLS PCIE5 1000W Power SupplyMAG A1000GLS PCIE5 1000W Power Supply Featuring ATX 3.1 and PCIe 5.1 support with native 12V-2x6 connectors, these PSUs are built to handle NVIDIAs 50 series graphics cards and AI PCs with ease. Advanced thermal solutions ensure cool, stable, and efficient operation, even under heavy loads, giving you the reliability and durability you need for gaming, streaming, or AI-powered tasks.
Supports Nvidia GeForce RTX 50 series graphics cards
Native 12V-2x6 connector
Dual-color 12V-2x6 cable
80 PLUS Gold certified
Optimized the sound level
Main 105oC capacitor
Embossed Jacket Cables, the cables are more bending and routing
Industrial level protection with OCP/ OTP/ OPP/ SCP/ OVP/ UVP/ SIP/ NLO
Lasting Durability, Quietly Yours.
The MAG A1000GLS PCIE5 provides 80 PLUS Gold-certified power efficiency, a native 12V-2x6 connector to support RTX 50 series graphics cards, and is ATX 3.1 ready, cooled by a 135 mm fluid dynamic bearing (FDB) fan for superior performance.
PCIe 5.1 GPU Support (Native 16-pin Connector)
Through the native 16-pin (12V-2x6) PCIe connector, the PSU can provide up to 600W of power to a PCIe 5.1 GPU, and includes yellow highlights to help identify a loose connection.
ATX 3.1 Ready
ATX 3.1 ready power supplies can handle up to 220% total power excursions and 3x GPU power excursions.
Gold Efficiency Certified
The efficiency of a power supply directly impacts system power consumption.
A Gold certification represents an exceptional standard for energy efficiency, offering up to 90% efficiency. This ensures reduced power consumption while maintaining peak performance at higher efficiency levels.Manufacturer Number
MAGA1000GLSPCIE5Product Condition
NewForm Factor
ATXPower Supply
1000 WattPower Efficiency Level
80 PLUS Gold (up to 90%)INPUT VOLTAGE
100-240VacINPUT CURRENT
100 - 240V
12AINPUT FREQUENCY
47 - 63 HzFAN SIZE
135 mmPFC TYPE
Active PFCPROTECTION
OCP/ OTP/ OPP/ SCP/ OVP/ UVP/ SIP/ NLOATX (24 PIN)
1EPS (4+4 PIN)
2PCI-E (6+2 PIN)
4SATA (15 PIN)
11FDD (4 PIN)
1PCI-E 5.1 (16 PIN)
1PERIPHERAL (4 pin)
4Item Dimension (L"xW"xH")
12 x 10 x 6
Weight
7.54 lbs
Warranty Information
10-year
Features
Energy Efficiency Certification:
80 Plus Gold
80 Plus Gold
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency | 47-63 Hz |
| Number of +12V Rails | 1 |
| Output Power | 1000 W |
| Output Current |
|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal |
| Height | 3.4" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 5.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of (6+2 pin) PCI Express Power Connectors | 4 |
| Number of 4-pin Molex Power Connectors | 4 |
| PCI Express Version | 5.1 |
| Number of (4+4 pin) CPU Power Connectors | 2 |
| Number of SATA Power Connectors | 11 |
| PCI Express Connector | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Featuring ATX 3.1 and PCIe 5.1 support with native 12V-2x6 connectors, these PSUs are built to handle NVIDIA's 50 series graphics cards and AI PCs with ease. Advanced thermal solutions ensure cool, stable, and efficient operation, even under heavy loads, giving you the reliability and durability you need for gaming, streaming, or AI-powered tasks. NATIVE 12V-2x6 CONNECTOR 220% TOTAL POWER EXCURSION 80 PLUS GOLD DUAL COLOR 12V-2x6 CABLE 7 YEAR WARRANTY MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components. PERFORMANCE | Midnight Sound Level This power supply is designed for quiet operation, delivering low noise levels like in the midnight, ensuring a serene computing experience free from disturbances. |
| Product Type | Power Supply |
| Product Name | MAG 1000W Power Supply |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | MAGA1000GLSPCIE5 |
| Product Series | MAG |
| Technical Information | |
| Fan Diameter | 135 mm |
| Specification Compliance | ATX 3.1 |
| Efficiency | 90% |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Protection Type |
|
| Features |
|
| Modular | Yes |
| Power Factor Correction (PFC) | Active |
| Modular Type | Fully Modular |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI MAGA1000GLSPCIE5 MAG A1000GLS PCIe 5.1 Fully Modular Power Supply 1000W
$161.14