MSI
MSI MAG X870E TOMAHAWK MAX WIFI - X870ETOMAHAWKMAXWIFI - ATX Gaming Motherboard - AM5 - X870E Chipset (magx870etomahawkmaxwifi)
- SKU:
- 21511458
- MPN:
- magx870etomahawkmaxwifi
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 07:22:54 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $342.43 each 342.43 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 07:22:54 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MAG X870E TOMAHAWK MAX WIFI
MAG X870E TOMAHAWK MAX WIFI is designed for gamers with a stable, durable and DIY friendly foundation for their PC builds. Coming up with full-speed Wi-Fi 7 solution, 5G LAN, USB 40Gbps, PCIe 5.0 solutions, Supplemental PCIe Power, and exclusive EZ DIY features, it's ready for the battlefield of AMD Ryzen™ 9000 series processors.
MAG MSI ARSENAL GAMING
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
READY FOR Ai PC
MSI motherboards are designed with advanced hardware and technology, well-supporting the demanding computing usage of gaming and AI. Moreover, we also introduce AI to MSI Center and BIOS, making everything more effortless than before.
Al Engine
provides several categories for you to sync the applications you want to perform and automatically optimizing them to create a comfortable environment
AI LAN MANAGER
optimizes networking performance and minimizes latency, providing a seamless online experience.
Frozr Al Cooling
automatically adjusts fan duty to make sure the system stays in cool, stable and high performance.
Al Boost
is an MSI exclusive feature. It overclocks NPU to improve higher Al performance.
Package Contents:
- MAG X870E TOMAHAWK MAX WIFI Gaming Desktop Motherboard
- Quick Installation Guide
- European Union Regulatory Notice
- 2 x SATA Cables
- EZ M.2 Clip II Remover
- M.2 Plate Screw
- Cable Sticker
- EZ Wi-Fi Antenna
- 1 to 3 EZ Conn-Cable (V2)
- EZ Front Panel Cable
Features
- MAG X870E TOMAHAWK MAX WIFI Gaming Desktop Motherboard
- Quick Installation Guide
- European Union Regulatory Notice
- 2 x SATA Cables
- EZ M.2 Clip II Remover
- M.2 Plate Screw
- Cable Sticker
- EZ Wi-Fi Antenna
- 1 to 3 EZ Conn-Cable (V2)
- EZ Front Panel Cable
Brand Compatibility:
AMD
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>MSI motherboards purchased by end users will have a warranty period of 3 years (36 months) that covers damage due to regular usage but not physical damage caused to the motherboard. The warranty period will begin on the date of purchase the end user made from an authorized retailer if an invoice is provided as a proof of purchase. If the end user is unable to provide the invoice, then the warranty period will begin based off that product's manufactured date.</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x4 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| PCI Express Standard |
|
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Total Number of PCI Express Slots | 3 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | MAG X870E TOMAHAWK MAX WIFI MAG X870E TOMAHAWK MAX WIFI is designed for gamers with a stable, durable and DIY friendly foundation for their PC builds. Coming up with full-speed Wi-Fi 7 solution, 5G LAN, USB 40Gbps, PCIe 5.0 solutions, Supplemental PCIe Power, and exclusive EZ DIY features, it's ready for the battlefield of AMD Ryzen™ 9000 series processors. MAG MSI ARSENAL GAMING MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components. READY FOR Ai PC MSI motherboards are designed with advanced hardware and technology, well-supporting the demanding computing usage of gaming and AI. Moreover, we also introduce AI to MSI Center and BIOS, making everything more effortless than before. Al Engine provides several categories for you to sync the applications you want to perform and automatically optimizing them to create a comfortable environment AI LAN MANAGER optimizes networking performance and minimizes latency, providing a seamless online experience. Frozr Al Cooling automatically adjusts fan duty to make sure the system stays in cool, stable and high performance. Al Boost is an MSI exclusive feature. It overclocks NPU to improve higher Al performance. |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Product Name | MAG X870E TOMAHAWK MAX WIFI Gaming Desktop Motherboard |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | X870ETOMAHAWKMAXWIFI |
| Product Model | X870E TOMAHAWK MAX WIFI |
| Product Line | MAG |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Chipset Model | X870E |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 9 |
| Number of M.2 Interfaces | 4 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| S/PDIF | Yes |
| HDMI Version | <p>HDMI 2.1</p> |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 12 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information