MSI
MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI Desktop Motherboard - Intel Z690 Chipset - Socket LGA-1700 - Intel Optane Memory Ready - ATX (magz690tomahawkwifi)
- SKU:
- 18863280
- MPN:
- magz690tomahawkwifi
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PREMIUM HARDWARE DESIGNWith years of experience, MSI is no stranger to building high-performance motherboards. Our R&D and engineering teams have reviewed countless designs, evaluated a wide selection of high quality components, and developed products for reliability even under extreme conditions.
THERMAL SOLUTION FOR MORE CORES AND HIGHER PERFORMANCE
With more cores processors, thermal and power design is more important to make sure the temperature keeps lower. MSI extended PWM heatsink and enhanced circuit design ensures even high-end Intel CPU to run in full speed with MSI motherboards.
FULLY CONTROLLABLE IN BIOS AND SOFTWARE
MSI motherboards let you manage speeds and temperatures for all your system and CPU fans. Total Fan Control allows you check your primary system characteristics in a simplified graphical interface. You can also set up to 4 temperature targets for CPU and motherboard, which will adjust the fan speeds automatically.
M.2 SHIELD FROZR
Worlds fastest SSDs can start to lower performance when getting hot. Part of the motherboards heatsink design, M.2 SHIELD FROZR is the next generation M.2 thermal solution to avoid this by offering the best thermal protection to make sure that SSD maintains maximum performance.
DIY 2.0 - INTEGRATING WITH THE SYSTEM ENVIRONMENT
Connect and synchronize with MSI coolers and cases with strategically positioned pin-header locations including a dedicated pump-fan header.
FROZR AI COOLING
Detecting CPU & GPU temperatures and automatically adjusting fan duty of system fans to a proper value by adopting MSI AI ENGINE.CPU (MAX SUPPORT)
i9SOCKET
1700CHIPSET
Intel Z690 ChipsetDDR5 MEMORY
6400(OC)/ 6200(OC)/ 6133(OC)/ 6000(OC)/ 5800(OC)/ 5600(OC)/ 5400(OC)/ 5333(OC)/ 5200(OC)/ 5066(OC)/ 5000(OC)/ 4800(JEDEC) MHzMEMORY CHANNEL
DualDIMM SLOTS
4MAX MEMORY (GB)
128PCI-E X16
3PCI-E X1
1SATAIII
6M.2 SLOT
4RAID
0/1/5/10LAN
1x Intel I225-V 2.5G LANWIFI AND BLUETOOTH
Intel Wi-Fi 6E moduleUSB 3.2 PORTS (FRONT)
1(Gen 2, Type C), 2(Gen 1, Type A)USB 3.2 PORTS (REAR)
1(Gen 2x2, Type C), 3(Gen 2, Type A), 2(Gen 1, Type A)USB 2.0 PORTS (FRONT)
4USB 2.0 PORTS (REAR)
2AUDIO PORTS (REAR)
5+ Optical S/PDIF (Realtek ALC4080 Codec)DISPLAYPORT
1
Specs
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 7 |
| Number of Onboard USB 3.2 Ports | 3 |
| Number of M.2 Interfaces | 4 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 3 |
| Total Number of PCI Express Slots | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 3 |
| S/PDIF | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.2 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported |
|
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | PREMIUM HARDWARE DESIGN With years of experience, MSI is no stranger to building high-performance motherboards. Our R&D and engineering teams have reviewed countless designs, evaluated a wide selection of high quality components, and developed products for reliability even under extreme conditions. THERMAL SOLUTION FOR MORE CORES AND HIGHER PERFORMANCE With more cores' processors, thermal and power design is more important to make sure the temperature keeps lower. MSI extended PWM heatsink and enhanced circuit design ensures even high-end Intel CPU to run in full speed with MSI motherboards. ENHANCED PERFORMANCE High performance MSI motherboards are loaded with advanced features and the latest technology to overwhelm any challenge at hand no matter whether you're a gamer, prosumer, or PC enthusiast. LIGHTNING GEN 5 PCI-E l SMT PCIE 5.0 SLOT MSI motherboards adopted the advanced SMT(Surface Mount Technology) PCI-E slot to diminish interference and electrical noise, fully supporting higher bandwidth and faster transfer speeds of PCI-E 5.0 signal. LIGHTNING GEN 5 PCI-E MSI Lightning Gen 5 PCI-E represents the bandwidth of a x16 interface to 128GB/s, which is double of the speed of the previous generation. CONNECTIVITY MSI motherboards are built with a variety of connectors to satisfy gamers. Enhanced audio, advanced LAN networking capabilities, USB and Mystic Light turn any gaming experience into an immerse one. HIGH-BANDWIDTH AND LOW-LATENCY NETWORK 2.5Gbps LAN provides incredible data transfer speed faster than general Gigabit LAN. This is a premium solution for demanding users. |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Product Name | MAG Z690 TOMAHAWK WIFI Desktop Motherboard |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | MAG Z690 TOMAHAWK WIFI |
| Product Model | Z690 TOMAHAWK WIFI |
| Product Line | MAG |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Multi GPU Supported | CrossFire |
| Processor Generation Supported | 12th Gen |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Chipset Model | Z690 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI Desktop Motherboard - Intel Z690 Chipset - Socket LGA-1700 - Intel Optane Memory Ready - ATX (magz690tomahawkwifi)