MSI
Msi Meg Trident X 12th Meg Trident X 12vtf-249us Gaming Desktop Computer - Intel Core I7 12th Gen I7-12700kf Octa-core [8 Core] 3.60 Ghz - 16 Gb Ram Ddr5 Sdram - 1 Tb M.2 Pci Express (trix12vtf249)
- SKU:
- 19741793
- MPN:
- trix12vtf249
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MEG Trident X 12VTF-249US Slim Gaming DesktopThe MEG Trident X takes charge by being the most compact gaming desktop. Packed in a 10 liters volume case, it has components that are typically found in full tower cases, including the latest 12th Gen Intel Core processors and NVIDIA GeForce RTX graphics cards. Designed for accessibility, the MEG Trident X's tempered glass side panel showcases the stunning RGB lighting and provides easy access to the interior.
Windows 11 Home
Intel Core i7-12700KF 8P+4EC/20T 3.6-5.0 GHz
NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti 12G GDDR6X
16GB DDR5 4800 MHz (2 x 8GB)
1TB M.2 NVMe SSD
Compact, light weight and easy to transport case.
10 liters in size, the most compact gaming desktop.
Silent Storm Cooling 3- Optimizes airflow by separating chamber of CPU, VGA, and PSU.
WiFi 6E Technology wireless gaming with wired quality.
Tempered Glass Side Panel.
Upgradability Design, keep you system in the latest status.
Nahimic 3 Audio Enhancer
MSI Mystic Light, customize your gaming color.
Ambient Link support, immersive gaming experience.
Mystic Light RGB LED design, customize your look.
Enrich your experience with included MSI software. OPERATING SYSTEM
Windows 11 Home CPU
Intel CoreTM i7-12700KF 8P+4EC/20T 3.6-5.0 GHz 25MB Cache CHIPSET
Intel Z690 MOTHERBOARD
Proprietary CPU COOLING
Liquid 240 GRAPHICS
NVIDIA GeForce RTXTM 3080 Ti 12G GDDR6X MEMORY
16GB DDR5 (2 x 8GB) 4800 MHz LAN
1 x RJ45 (2.5GbE) Intel I225V WIRELESS LAN
Intel Wi-Fi 6E AX211 BLUETOOTH
BT 5.2 AUDIO
7.1 Channel HD Audio with Nahimic 3 audio boost (ALC4080) VIDEO PORT
1 x HDMI-out (2.1)
3 x DP-out (1.4a) I/O (FRONT)
1 x USB 3.2 Gen1 Type-C
1 x USB 3.2 Gen1 Type-A
1 x USB 2.0
1 x Mic-in
1 x Headphone-out I/O (REAR)
2 x USB 3.2 Gen2 Type-A
4 x USB 3.2 Gen1 Type-A
1 x HDMI-out (2.1)
3 x DP-out (1.4a) USB (FRONT)
1 x USB 3.2 Gen1 Type-C
1 x USB 3.2 Gen1 Type-A
1 x USB 2.0 USB (REAR)
2 x USB 3.2 Gen2 Type-A
4 x USB 3.2 Gen1 Type-A SSD HDD
1 x 1TB M.2 NVMe SSD HDD
- OPTICAL DRIVE
- PERIPHERALS
MSI Gaming Mouse
MSI Gaming Keyboard
Package Contents:
- MEG Trident X 12VTF-249US Gaming Desktop Computer
- Gaming Keyboard
- Gaming Mouse
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
- MEG Trident X 12VTF-249US Gaming Desktop Computer
- Gaming Keyboard
- Gaming Mouse
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 850 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12700KF |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Z690 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 14.77 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 16.2" |
| Color Family | Black |
| Width | 5.4" |
| Depth | 15.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 12 GB |
| VR Ready | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3080 Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR6X |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | MASTER THE GAME The MEG series seeks to transcend current gaming products, the flagship model designed to push the limits of what an extreme gaming series can be. Combining the strengths of our existing arsenal with new innovative technology; this results in significant improvements in operational and gaming efficiency. With the MEG series, take complete control of performance and personalization with the ultimate gaming series for enthusiasts who want it all. Europe Has Spoken! | MSI Makes the Best Gaming Desktop PCs THE CENTERPIECE OF GAMING The MEG Trident X takes charge by being the most compact gaming desktop. Packed in a 10 liters volume case, it has components that are typically found in full tower cases, including the Intel® Core™ processors and NVIDIA® GeForce® RTX graphics cards. Designed for accessibility, the MEG Trident X's tempered glass side panel showcases the stunning RGB lighting and provides easy access to the interior. In essence, the MEG Trident X can only be surpassed by itself. |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | MEG Trident X 12VTF-249US Gaming Desktop Computer |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | TRIX12VTF249 |
| Product Model | MEG Trident X 12VTF-249US |
| Product Line | MEG Trident X 12th |
| Packaged Quantity | 1 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Outputs (Rear) | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports (Front) | 1 |
| USB Type-C Detail | 1x USB 3.2 Gen 1 Type C |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 5 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| LAN Model | I225V |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Msi Meg Trident X 12th Meg Trident X 12vtf-249us Gaming Desktop Computer - Intel Core I7 12th Gen I7-12700kf Octa-core [8 Core] 3.60 Ghz - 16 Gb Ram Ddr5 Sdram - 1 Tb M.2 Pci Express (trix12vtf249)