MSI
MSI Modern 14 C11M Modern 14 C11M-065US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1155G7 - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB SSD - Classic Black (mod1411065)
- SKU:
- 19995439
- MPN:
- mod1411065
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Modern 14 C11MLet your passion keep up with your dynamic lifestyle. Whether you are exploring new chapter in life or pursuing your career, with up to 11th Gen. Intel Core i7 processors and Intel Iris Xe graphics, you will breathtaking new wonders through the Modern Series.
Take the Spotlight
Classic Black styled in its mysterious charm, Urban Silver mirrors the beauty of the future and technology, it dazzling gloss light up all of people's imagine. With the Modern Series, you will represent the vanguard and to lead stylish whenever, wherever, and however you want.
* Colors may not be available in all markets or on selected products. We recommend you to check with local supplier for exact offers and detail specifications.
Reveal Unbounded Performance
The Modern Series features 11th Gen. Intel Core i7 processor, delivering stunning performance and lightweight portability which will keep you in the workflow seamlessly. Especially with Intel Iris Xe graphics, it provides uncompromised performance to empower your productivity.
* The CPU performance benchmark is based on i7-1195G7 compared to i7-1065G7, the result may vary by configuration.
Tap. Click. Swipe.
The Modern Series keep your workflow going, with enlarged touchpad with smooth and responsive fingertip control. The 180 lay-flat and Flip-n-Share function allows you to one click to share your screen for a more productive workspace. The optimized 1.5mm key travel makes the typing experience more ergonomic. Thanks to a full-size backlit keyboard, you can work in dark environments.
All the Ports You Need
The Modern 14 provides all the ports you need, with USB-A, USB-C, Micro SD, and HDMI. You can charge while connecting devices simultaneously.
* Configuration may vary by models, please check spec sheet for detail info.OS
Windows 11 ProCPU
Intel CoreTM i5-1155G7CPU Speed
2.5 - 4.5GhzChipset
-Color
Classic BlackScreen Size
14" FHD 60Hz 45%NTSC IPS-LevelResolution
1920x1200
16:9GPU
Intel Iris XeKeyboard
White backlight keyboard (84 Key)Speaker
2x Speakers 2WMemory
8GB (8GBx1)
DDR4 3200MHzHDD Capacity
512GB NVMe SSDHDD Interface
NVMeLAN
-WLAN
Intel Wi-Fi 6 AX201(2x2 ax)Bluetooth
BT 5.2Card Reader
Micro SDWebcam
720p HD WebcamUSB
1x USB 3.2 Gen 1
2x USB 2.0Type-C Port
1x USB 3.2 Gen 2 Type C
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
- Modern 14 C11M-065US Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1155G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Product Color | Classic Black |
| Height | 0.76" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.10 lb |
| Shipping Depth | 12.05" |
| Width | 12.6" |
| Depth | 8.8" |
| Shipping Width | 3.39" |
| Shipping Height | 19.40" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Modern 14 Let your passion keep up with your dynamic lifestyle. Whether you are exploring new chapter in life or pursuing your career, with up to 11th Gen. Intel® Core™ i7 processors and Intel® Iris® Xe graphics, you will breathtaking new wonders through the Modern Series. Take the Spotlight Classic Black styled in its mysterious charm, Urban Silver mirrors the beauty of the future and technology, it dazzling gloss light up all of people's imagine. With the Modern Series, you will represent the vanguard and to lead stylish whenever, wherever, and however you want. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Modern 14 C11M-065US Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | MOD1411065 |
| Product Model | Modern 14 C11M-065US |
| Product Series | C11M |
| Product Line | Modern 14 |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Modern 14 C11M Modern 14 C11M-065US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1155G7 - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB SSD - Classic Black (mod1411065)