MSI
MSI Modern 14 C12M Modern 14 C12M-495US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i3 12th Gen i3-1215U 900 MHz - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB SSD - Classic Black (mod1412495)
- SKU:
- 20086011
- MPN:
- mod1412495
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Modern 14A New Start with 12th Gen
Explore a new chapter in life with the new Modern series laptop. The slim, powerful and stylish Modern series is here to add flair to your daily productivity. Start your passion here.
Lorraine Sorlet
Lorraine Sorlet is a French artist who creates illustrations and paintings inspired from her own everyday experiences. In the work of Lorraine you can see it fueled by passion, love, humor and bold colors in her universe.
With Lorraine's vivid and graceful artwork, we partnered up to make a custom immersive visual that explores the uses of our Modern Series to tell a story about love, work, & travels. You can see the laptop become a window of opportunities to help people pursue their dreams and passions.
Take the Spotlight
Classic Black styled in its mysterious charm, Urban Silver mirrors the beauty of the future and technology. With the Modern series, you will represent the vanguard and to take the lead whenever, wherever, and however you want.
* Colors may not be available in all markets or on selected products. We recommend you to check with local supplier for exact offers and detail specifications.
Vibrant Design
Forget the ordinary, embrace the Modern.
Its unique, thin and sleek design comes with a smooth finish with everything you need even before opening the lid.
Tap. Click. Swipe.
The Modern series keep your workflow going, with enlarged touchpad with smooth and responsive fingertip control. The 180o lay-flat and Flip-n-Share function allows you to one click to share your screen for a more productive workspace. The optimized 1.5mm key travel makes the typing experience more ergonomic. Thanks to a full-size backlit keyboard, you can work in dark environments.Manufacturer Part Number
MOD1412495OS
Windows 11 Home
(MSI recommends Windows 11 Pro for business)CPU
Intel Core i3-1215UCPU Speed
0.9 - 4.4GhzChipset
-Color
Classic BlackScreen Size
14" FHD IPS-Level 60Hz 45% NTSCResolution
1920x1080
16:9GPU
UHD GraphicsKeyboard
White backlight keyboard (84 Key)Speaker
2x Speakers 2WMemory
8GB (8GBx1)DDR4
3200MHzHDD Capacity
512GB NVMe SSDHDD Interface
NVMeLAN
_WLAN
Intel Wi-Fi 6 AX201(2x2 ax)Bluetooth
BT 5.2Card Reader
Micro SDWebcam
720p HD Webcam
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
- Modern 14 C12M-495US Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i3-1215U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.62 lb |
| Product Color | Classic Black |
| Height | 0.63" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.37 lb |
| Shipping Depth | 12.05" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.7" |
| Shipping Width | 3.39" |
| Shipping Height | 19.40" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1 year Limited warranty (Include 1 Year Global) |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory Configuration | 1 x 8GB |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Modern 14 | A New Start with 12 Gen Explore a new chapter in life with the new Modern series laptop. The slim, powerful and stylish Modern series is here to add flair to your daily productivity. Start your passion here. Take the Spotlight Classic Black styled in its mysterious charm, Urban Silver mirrors the beauty of the imagination, and Beige Rose symbolizes the memories of youth. With the Modern series, you will represent the vanguard and to lead stylish whenever, wherever, and however you want. More from the Manufacturer |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Modern 14 C12M-495US Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | MOD1412495 |
| Product Model | Modern 14 C12M-495US |
| Product Series | C12M |
| Product Line | Modern 14 |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Modern 14 C12M Modern 14 C12M-495US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i3 12th Gen i3-1215U 900 MHz - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB SSD - Classic Black (mod1412495)