MSI
MSI Modern 14 C13M MODERN 14 C13M-606US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 13th Gen i5-1335U 1.30 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB SSD - Beige Rose (mod1413606)
- SKU:
- 20077119
- MPN:
- mod1413606
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Modern 14Up to the latest 13th Gen. Intel Core i7-1355U Processor
Windows 11 Home / Windows 11 Pro
(MSI recommends Windows 11 Pro for business.)
Support USB-C PD-charging
Matrix Display supports up to 2 extra displays with USB-C and HDMI
Ultra-light 3.08 lbs, Ultra-slim 0.76 inches
14 FHD(1920x1080), IPS-Level panel
Exclusive MSI Center takes optimization to the next level
180 lay-flat and Flip-n-Share Design
Hi-Res Audio certification
Brighten your life with all-new Modern Series! Slim, powerful, and stylish - the Modern 14 C13M is loaded with all you need to pursue your passions in both work and play. Let its amazing performance help you conquer any task and add more flair to your daily productivity!
COLOR YOUR VIBES
Classic Black styled in mysterious charm; Urban Silver mirrors the beauty of the future and technology; Beige Rose is taken from the pale pink-colored immortal flower which symbolizes good memories of youth. Whichever your style, the Modern Series has a colour that suits you.
Empower Daily Productivity
Featuring up to the latest 13th Gen. Intel Core i7 processor, the Modern Series push the limits of higher performance. Whether you're multi-tasking work or play, the Modern 14 C13M with up to Intel Iris Xe graphics empowers daily productivity to help you get things done anywhere, anytime.
*Specs varies by model.
Tap. Click. Swipe
The Modern 14, with its enlarged touchpad, and smooth, responsive fingertip control, lets you maximize your productivity on the go.
The 180 lay-flat and Flip-n-Share function allow you to one-click share your screen for a more effective workspace. The optimized 1.5mm key travel makes for a more ergonomic typing experience. You can also work in dark environments thanks to a user-friendly backlit keyboard. OS
Windows 11 Home
(MSI recommends Windows 11 Pro for business) CPU
Intel CoreTM i5-1335u CPU Speed
1.3 - 4.6Ghz Chipset
- Color
Beige Rose Screen Size
14" FHD IPS-Level 60Hz 45% NTSC Resolution
1920x1080
16:9 GPU
Intel Iris Xe Keyboard
White backlight keyboard (84 Key) Speaker
2x Speakers 2W Memory
16GB (16GB x1)
DDR4 3200MHz HDD Capacity
512GB NVMe SSD HDD Interface
NVMe LAN
_ WLAN
Intel Wi-Fi 6 AX201(2x2 ax) Bluetooth
BT 5.2 Card Reader
Micro SD Webcam
720p HD Webcam USB
1x USB 3.2 Gen 2, 2x USB 2.0 Type-C Port
1x USB 3.2 Gen 2 Type C
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
- MODERN 14 C13M-606US Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-1335U |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Product Color | Beige Rose |
| Height | 0.76" |
| Width | 12.6" |
| Depth | 8.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1 year Limited warranty (Include 1 Year Global) |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory Configuration | 1 x 16GB |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Modern 14 C13M Brighten your life with all-new Modern Series! Slim, powerful, and stylish - the Modern 14 C13M is loaded with all you need to pursue your passions in both work and play. Let its amazing performance help you conquer any task and add more flair to your daily productivity! COLOR YOUR VIBES Classic Black styled in mysterious charm; Urban Silver mirrors the beauty of the future and technology; Beige Rose is taken from the pale pink-colored immortal flower which symbolizes good memories of youth. Whichever your style, the Modern Series has a colour that suits you. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | MODERN 14 C13M-606US Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | MOD1413606 |
| Product Model | MODERN 14 C13M-606US |
| Product Series | C13M |
| Product Line | Modern 14 |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Modern 14 C13M MODERN 14 C13M-606US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 13th Gen i5-1335U 1.30 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 512 GB SSD - Beige Rose (mod1413606)