MSI
MSI Modern 15 Modern 15 A11MU-681 15.6" Rugged Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1195G7 2.90 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Carbon Gray (modern15a637)
- SKU:
- 20093386
- MPN:
- modern15a637
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Modern 15Up to latest 11th Gen. Intel Core i7 processor
Windows 10 Home / Windows 10 Pro
(MSI recommends Windows 11 Pro for business.)
(Free upgrade to Windows 11*)
Intel Iris Xe Graphics(A11M)
Ultra-light 1.6kg, Ultra-slim 16.9mm
Thin bezel IPS-level panel
*Configuration may vary by models, please check spec sheet for detail info.
Reveal Unbounded Performance
The Modern Series features the latest 11th Gen. Intel Core i7 processor, delivering stunning performance and lightweight portability which will keep you in the workflow seamlessly. Especially with Intel Iris Xe graphics, it provides uncompromised performance to empower your productivity.
*The CPU performance benchmark is based on i7-1195G7 compared to i7-1065G7, the result may vary by configuration.
Ultra Portable
Crafted in an 3.53 lbs ultra-light and ultra slim 0.64 inch aluminum chassis, the Modern Series is made portable and stylish wherever you go. With extreme mobility easily keep up with your fast-paced lifestyle.
All in One Port
With a Thunderbolt 4 port, the Modern Series is highly versatile supporting data transfers up to 40Gbps and with power delivery, you can rapidly charge your devices.
Bring You Closer To The Sound And The World Around You
When you enjoy music with Modern series in the corner of city, experience sound the way it's meant to be heard. With the ability to support up to 24bit / 192kHz sampling, hear audio the way it was truly intended. OS
Windows 10 Home
(MSI recommends Windows 11 Pro for business.) CPU
Core i7-1165G7 CPU Speed
1.2 - 4.7GHz Chipset
- Color
Carbon Gray Screen Size
15.6" FHD, IPS-Level 60Hz 45%NTSCThin Bezel Resolution
1920x1080 (16:9) GPU
Intel Iris Xe Keyboard
White backlight 84 Key Audio
Nahimic 3 / Hi-Res Audio Speaker
Speakers 2W x2 Memory
16GB (8G x2)
DDR4 2666MHz HDD Capacity
1TB NVMe SSD HDD Interface
NVMe Optical Drive Type
_ WLAN
Intel Harrison Peak (2x2 802.11 ax) Bluetooth
BT 5.1 (2x2) Card Reader
Micro SD Webcam
720p HD Webcam USB
2x USB 3.2Gen 2, 1x USB 2.0 Gen1
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
- Modern 15 A11MU-681 Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1195G7 |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.53 lb |
| Product Color | Carbon Gray |
| Height | 0.67" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.26 lb |
| Rugged | Yes |
| Shipping Depth | 12.76" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.2" |
| Shipping Width | 3.39" |
| Shipping Height | 20.75" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| System Memory Speed | 2666 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Let your passion keep up with your dynamic lifestyle. Whether you are exploring new chapter in life or pursuing your career, with the latest 11th Gen. Intel Core i7 processors and Intel Iris Xe Graphics, you will experience breathtaking new wonders through the Modern series. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Modern 15 A11MU-681 Notebook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | MODERN15A681 |
| Product Model | Modern 15 A11MU-681 |
| Product Line | Modern 15 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Modern 15 Modern 15 A11MU-681 15.6" Rugged Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1195G7 2.90 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Carbon Gray (modern15a637)