MSI
MSI Modern 14B210 14" Ultrabook Laptop Intel Core i5-1135G7 8GB 512GB SSD Win10 Bluestone (MODERN14B241_44) MODERN14B241_44
- SKU:
- 18568088
- MPN:
- modern14b241
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MSI Modern 14 Professional Laptop: 14" IPS-Level Thin Bezel Display, Intel Core i5-1135G7, Intel Iris Xe, 8GB RAM, 512GB NVMe SSD, Win10, Carbon Gray (B11MO-210)- Refreshing Visuals: The 14 IPS-Level display delivers true-to-life images with a high refresh rate so you can see every frame you are editing
- Exceed Your Imagination: The 11th Gen. Intel Core i5 processor, delivers high performance. Whether its graphic design, video editing or 3D rendering, the Modern 14 brings your imagination into life
- Pure Performance: The Modern 14 features the 11th Gen. Intel Core i5 processor & Intel Iris Xe graphics, delivering heavyweight performance with lightweight portability which will keep you in the flow, wherever you go.
- Designed for the Future: Crafted in an ultra-thin and light aluminum chassis, the Modern 14 is made to be both portable and stylish. The 180 degree hinge makes it easy to share your content and ideas with others
- Uncompromised Productivity: MSIs exclusive Cooler Boost Technology ensures optimal thermal dissipation. Featuring 2 fans, get up increased airflow with the new Cooler Boost technology
- Versatile Connections: The Modern 14 features a wide range of I/O ports, sporting a Matrix Display function for you to expand visions across multiple displays via HDMI.
- Standing screen display size: ?14
- Processor: ?corei7_1065g7
- RAM: ?8 GB DDR4
- Hard Drive: ?512 GB SSD
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Integrated
- Number of USB 3.0 Ports: ?2
- Brand: ?MSI
- Series: ?Modern 14 B11MO-210
- Item model number: ?Modern14B241
- Operating System: ?Windows 10 Home
- Item Weight: ?2.6 pounds
- Package Dimensions: ?19.53 x 11.46 x 2.91 inches
- Color: ?Blue Stone
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?4
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?8
- Hard Drive Interface: ?Solid State
- Optical Drive Type: ?No Optical Drive
- Batteries: ?1 Lithium Polymer batteries required. (included)
MSI Modern 14 B11MO-210: Blue Stone 14" Ultra Thin and Light Professional Laptop, Intel Core i5-1135G7, Iris Xe, 8GB, 512GB NVMe SSD, Win10
Package Contents:
- Modern 14 B11MO-210 Ultrabook
- Standard Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive (ErP)
China
- Modern 14 B11MO-210 Ultrabook
- Standard Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 900 MHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.62 lb |
| Product Color | Blue Stone |
| Height | 0.63" |
| Color Family | Blue |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.37 lb |
| Rugged | Yes |
| Shipping Depth | 12.05" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.7" |
| Shipping Width | 3.39" |
| Shipping Height | 19.40" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | Crafted in an 2.62 lbs ultra-light and ultra slim 0.63 inch aluminum chassis, the Modern 14B is made portable and stylish wherever you go. With extreme mobility easily keep up with your fast-paced lifestyle. With a Thunderbolt 4 port, the Modern Series is highly versatile supporting data transfers up to 40Gbps and with power delivery, you can rapidly charge your devices. |
| Product Type | Ultrabook |
| Product Name | Modern 14 B11MO-210 Ultrabook |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | MODERN14B210 |
| Product Model | B11MO-210 |
| Product Line | Modern 14 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Modern 14B210 14" Ultrabook Laptop Intel Core i5-1135G7 8GB 512GB SSD Win10 Bluestone (MODERN14B241_44) MODERN14B241_44