MSI
MSI Modern MD272QP 27" WQHD LED LCD Monitor - 16:9 (modernmd272qpultramarine)
- SKU:
- 19303379
- MPN:
- modernmd272qpultramarine
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Modern MD272QP UltraMarine is part of the Business and Productivity line of monitors. It comes in a navy blue color and has a 27-inch IPS screen with WQHD resolution. Less Blue Light PRO is a hardware that can reduce the harmful blue-violet region on the eyes and maintain the original screen color and detail at the same time. Anti-Flicker technology also provides a stable output current for the monitor to protect your eyes. Control multiple devices via one set of keyboard mouse and MSI monitor with KVM Function Support. Built -in USB Type-C connection with 65W power delivery allows you to effortlessly connect to and charge your devices. Adjust the stand to the angle height and tilt that is most comfortable and ergonomic for you. Built-in speakers allow you to listen clearly without connecting external speakers.Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 12.90 lb |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Height | 15.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 24.2" |
| Depth | 7.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 95% sRGB (CIE 1976) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | The Modern MD272QP inspired by Pablo Picaso, one of the most influential artist of all time. 2560 x 1440 (WQHD) resolution increases the viewing & working area that not only to show you more but also bring an improved readability, more vivid three-dimensional effects, and the aesthetic beauty for your life. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | Modern MD272QP UltraMarine blue 27" LED Display monitor |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | MODERNMD272QPULTRAMARINE |
| Product Model | MD272QP |
| Product Line | Modern |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type |
|
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 27" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
MSI Modern MD272QP 27" WQHD LED LCD Monitor - 16:9 (modernmd272qpultramarine)